Skip to main content

Znamię płaskie

Znamię płaskie to znamię o charakterze naczyniowym. Najczęściej jest rodzajem znamiona nabytego, jednak zdarzają się również formy wrodzone tego schorzenia. Znamiona płaskie mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Znamię płaskie – wygląd

Znamiona płaskie występują zazwyczaj na obszarze tułowia lub kończyn. Są to jasnobrązowe plamy osiągające wielkość 1-4 cm lub ciemniejsze, drobne zmiany w postaci plamek albo grudek o wielkości 1-6 mm rozprzestrzenionych na większej powierzchni skóry ciała.

Znamię płaskie – zagrożenia

Zwiększona ekspozycja na promieniowanie słoneczne może zwiększyć ilość drobnych plamek na obszarze znamienia płaskiego. Istnieją badania, które potwierdzają ryzyko rozwoju czerniaka złośliwego w obrębie znamienia płaskiego lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Znamię płaskie – usuwanie

Ze względu na liczne doniesienia dotyczące zwiększonego ryzyka transformacji nowotworowej w obrębie znamion płaskich, zmiany tego typu należy usuwać przy pomocy tradycyjnej metody chirurgicznej. Przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego wymagana jest konsultacja dermatologiczna i przeprowadzenie dogłębnej diagnostyki znamiona płaskiego.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion płaskich:

 

0