Skip to main content

Znamię rubinowe

Znamię rubinowe to zmiana naczyniowa o niezłośliwym charakterze. Ma ona postać grudki o czerwonym kolorze. Tego typu zmiany określane bywają też jako punkty rubinowe, naczyniaki rubinowe lub plamki rubinowe. Mogą występować u obu płci. Najczęściej pojawiają się po 30 r.ż.

Znamię rubinowe – przyczyny

Znamię rubinowe należy do rodzaju naczyniaków. Ich etiologia nie została jeszcze do końca poznana, uważa się jednak, że wpływ na ich rozwój mogą mieć zmiany hormonalne, stąd ich częstsze występowanie np. w okresie ciąży. Zazwyczaj liczba punktów rubinowych zwiększa się również wraz z wiekiem.

Znamię rubinowe – objawy

Samo znamię rubinowe przyjmuje postać niewielkiej, czerwonej grudki i nie powinno wywoływać żadnych dolegliwości. Bywa ono jedynie problemem natury estetycznej, jedynie gdy znajduje się we wrażliwych punktach, jak np. miejsce zapięcia bielizny, można pomyśleć o jego usunięciu ze względu na dyskomfort fizyczny. Naczyniaki rubinowe nie wiążą się z uczuciem bólu, świądem czy krwawieniem. Dlatego w takich sytuacjach, a także gdy grudka zmieni kształt czy rozmiar, konieczna jest bezzwłoczna wizyta u lekarza.

Znamię rubinowe – leczenie

Znamię rubinowe zwykle nie wymaga leczenia, jednak w sytuacji, gdy przeszkadza nam ono ze względów estetycznych bądź znajduje się w wyjątkowo niekomfortowym dla nas miejscu, możemy pomyśleć o jego usunięciu. W takiej sytuacji najskuteczniejszy będzie zabieg laserowy. Niekiedy stosuje się również zabiegi z zakresu kriochirurgii i elektrochirurgii, a także naświetlania światłem LED.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion rubinowych:

0