Skip to main content

Znamię Spitz

Znamię Spitz najczęściej występuje na rękach, nogach, klatce piersiowej oraz twarzy. Przybiera kolor czerwono-siny lub czerwono-różowy i może być otoczony niewielkimi guzkami (tzw. satelitami). Występuje pojedynczo. Często jest nazywany młodzieńczym czerniakiem, ale nazwa ta nie ma nic wspólnego z charakterem zmiany skórnej. Znamię Spitz jest tak nazywane przez swoje podobieństwo do czerniaka. Podobieństwo to widać podczas badania histopatologicznego. Osoby, które mają znamię Spitz nie powinny sugerować się jego potoczną nazwą, ponieważ znamię nie przeradza się w czerniaka. Znamię Spitz jest również mylone z naczyniakiem. Najczęściej znamię występuje u osób w wieku młodzieńczym.

Znamię Spitz – leczenie

Znamię Spitz nie wymaga szczególnego leczenia, ponieważ nie ma obawy, że ulegnie transformacji w czerniaka. Pacjenci, którzy decydują się na jego usunięcie robią to ze względów estetycznych. Znamię Spitz, które występuje na twarzy może bardzo przeszkadzać pacjentom, a nawet obniżać ich samoocenę. Należy pamiętać, by tak jak innych zmian skórnych, tak i znamienia Spitz nie eksponować na słońce.

Znamię Spitz – metody usuwania

Jeśli nie ma podejrzeń o złośliwy charakter zmiany skórnej, to i tak musi być ona obejrzana przez specjalistę. Dopiero po konsultacji z dermatologiem można planować zabieg. Specjaliści znamię Spitz najczęściej usuwają chirurgicznie. Zabieg jest dla pacjenta bezbolesny oraz trwa maksymalnie pół godziny. Po wyjściu z kliniki pacjent od razu może wrócić do codziennych obowiązków, jednak musi stosować się do zaleceń lekarza.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion Spitz:

0