Skip to main content

Znamię zaskórnikowe

Znamię zaskórnikowe (comedo nevus) jest rzadką nieprawidłowością mieszków włosowych, która dotyka osoby w różnym wieku. Dotyczy w równym stopniu mężczyzn i kobiet.  Jest to rozległa zmiana, przypominająca skupiska zaskórników, zwykle ograniczona do jednej połowy ciała. Może pojawiać się na różnych obszarach skóry – m.in na klatce piersiowej, szyi oraz kończynach. Jest to rzadko spotykana dolegliwość, dlatego może być mylona z trądzikiem pospolitym.

Znamię zaskórnikowe – wygląd

Wygląd znamion zaskórnikowy jest uzależniony od tego, czy pojawił się stan zapalny. Jeżeli nie, przypominają one wykwity trądzikowe, choć zwykle obejmują większą powierzchnię i tworzą liniowe lub przerywane wzory. Znamiona te wyglądają jak zagłębienia w skórze wypełnione martwym naskórkiem i sebum. Układają się na tzw. liniach Blaschki, czyli na pasmach skóry wyznaczających szlaki migracji komórek, które produkują melaninę. Przypadłość ta bywa wrodzona lub uaktywnia się we wczesnym dzieciństwie. Jednak comedo nevus może pojawić się również u nastolatków i osób dorosłych. Jeżeli zmiany w wejdą w stan zapalny, znamiona zaskórnikowe zaczynają przypominać zaognione wykwity skórne i mogą powodować ból. Mimo, ze nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ich nieestetyczny wygląd stanowi ważną przesłankę do rozpoczęcia leczenia.

Znamię zaskórnikowe – przyczyny

Podobnie jak w przypadku trądziku pospolitego, dokładne przyczyny znamion zaskórnikowych nie są poznane. Specjaliści wskazują, że powstawanie tego typu zmian skórnych wynika z zaburzeń funkcjonowania mieszków włosowych. Najprawdopodobniej jest to uwarunkowane genetycznie (tzw. mozaicyzm). W rzadkich przypadkach, występowanie znamion zaskórnikowych jest połączone z innymi chorobami, takimi jak zaćma, opóźnienie rozwoju lub anomalie w budowie szkieletu.

Znamię zaskórnikowe – leczenie

Liczne i rozległe zagłębienia wypełnione czopami rogowymi wyglądają bardzo nieestetycznie i są źródłem ogromnego dyskomfortu psychicznego pacjentów. Stosowanie leczenia farmakologicznego jest bardzo mało skuteczne w przypadku tego typu zmian. Niekiedy pomaga antybiotykoterapia, choć zwykle konieczny jest zabieg wycinania znamion zaskórnikowych. Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych. Przed zabiegiem wykonuje się badanie histopatologiczne.

Polecane zabiegi w leczeniu znamion zaskórnikowych:

0