Skip to main content

Znamię

Znamię to zmiana skórna. Zmiana, która powstała przez niedobór lub nadmiar jednego składniku tkankowego. Znamiona mogą być naskórkowe, barwnikowe, naczyniowe, mieszane oraz powstałe z gruczołów łojowych oraz potowych. Mogą mieć różną wielkość i pojawiają się na na różnych obszarach skóry. Są wrodzone lub nabyte. Niektóre znamiona mogą mieć także podłoże genetyczne.

Znamię – leczenie

By usunąć znamię najpierw należy udać się do specjalisty, który oceni, czy zmiana skórna nie jest niebezpieczna. Może tak się zdarzyć, że lekarz zleci pobranie wycinka zmiany do badania histopatologicznego, by sprawdzić, czy znamię nie ma złośliwego charakteru. Po wynikach okaże się, czy zmiana jest do usunięcia, czy nie. Może się również okazać, że trzeba ją jak najszybciej usunąć. Jednak większość znamion jest usuwanych ze względów estetycznych, ponieważ są w widocznych miejscach oraz sprawiają, że pacjent odczuwa z ich powodu dyskomfort.

Znamię – metody usuwania

Wybór metody usuwania zmian skórnych należy do specjalisty, ponieważ po ocenie znamiona, może on wykluczyć niektóre sposoby. Najczęściej lekarze proponują laseroterapię, radiochirurgiczne  lub chirurgiczne usuwanie znamion. Zabiegi nie trwają długo, a powrót do codziennych zajęć po zabiegu następuje od razu po wyjściu z kliniki. Niektóre znamiona mogą być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta, dlatego gdy tylko zauważy się podejrzane zmiany skórne, należy od razu zgłosić się do specjalisty. Im wcześniej wykryje się zagrażające zdrowiu znamię, tym łatwiej będzie je można usunąć.

Polecane zabiegi leczenia znamion:

0