Skip to main content

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe to rodzaj znieczulenia, które polega na wyłączeniu zakończeń oraz włókien nerwowych. Odbywa się przez ostrzyknięcie środkiem znieczulającym. Najczęstszymi lekami używanymi przy znieczuleniu nasiękowym są lidokaina i prokaina. Stężenie lidokainy w roztworach wynosi 0,5% lub 0,25%, a prokainy 1% lub 0,5%. Maksymalna dawka lidokainy to 0,4g, prokainy 1 g. Znieczulenie nasiękowe prokainą utrzymuje się 30 minut, natomiast lidokainą 60 minut.

Znieczulenie nasiękowe – stomatologia

Znieczulenie nasiękowe w stomatologii to rodzaj znieczulenia w postaci zastrzyku aplikowanego w dziąsło w pobliżu zęba, który ma być poddany zabiegowi. Pozbawia czucia końcówki nerwowe, dzięki czemu pacjent traci czucie w części dziąsła, zębie i przylegającym fragmencie policzka, a także języka. Znieczulenie nasiękowe zęba stosowane jest głównie przy zabiegach ekstrakcji zębów stałych, górnych i dolnych siekaczy.

Znieczulenie nasiękowe – wskazania

Znieczulenie nasiękowe miejscowe stosuje się, gdy pacjent źle znosi ból towarzyszący wizytom u dentysty. To bezpieczny sposób na uniknięcie dyskomfortu, polecany również przyszłym mamom oraz karmiącym piersią – można bowiem stosować znieczulenie nasiękowe w ciąży oraz w okresie laktacji. Każdy pacjent na początku wizyty powinien poinformować lekarza stomatologa o swoim stanie zdrowia, co pozwoli na dopasowanie odpowiednich metod i środków do indywidualnych potrzeb.

Znieczulenie nasiękowe – przeciwwskazania

Znieczulenie nasiękowe nie może być stosowane u osób uczulonych na jakikolwiek składnik znieczulenia. Jeśli lek w swoim składzie zawiera adrenalinę, epinefrynę czy noradrenalinę, to nie mogą go stosować pacjenci chorujący na cukrzycę, nerwicę, miażdżycę, epilepsję, jaskrę, nadczynność tarczycy i astmę oskrzelową. Osoby po przebytym zawale serca muszą konsultować rodzaj znieczulenia z lekarzem stomatologiem, który w odpowiedni sposób powinien monitorować pacjenta.

Znieczulenie nasiękowe – powikłania

Do najczęściej występujących powikłań po podaniu znieczulenia nasiękowego zalicza się: drżenie ciała, nudności oraz zawroty głowy. Groźniejsze dla zdrowia powikłania to omdlenie, problemy z oddychaniem lub zatrzymanie akcji serca.

0