Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe to rodzaj znieczulenia, które polega na wyłączeniu zakończeń oraz włókien nerwowych. Odbywa się przez ostrzyknięcie środkiem znieczulającym. Najczęstszymi lekami używanymi przy znieczuleniu nasiękowym są lidokaina i prokaina. Stężenie lidokainy w roztworach wynosi 0,5% lub 0,25%, a prokainy 1% lub 0,5%. Maksymalna dawka lidokainy to 0,4g, prokainy 1 g. Znieczulenie nasiękowe prokainą utrzymuje się 30 minut, natomiast lidokainą 60 minut.


Znieczulenie nasiękowe – stomatologia

Znieczulenie nasiękowe w stomatologii to rodzaj znieczulenia w postaci zastrzyku aplikowanego w dziąsło w pobliżu zęba, który ma być poddany zabiegowi. Pozbawia czucia końcówki nerwowe, dzięki czemu pacjent traci czucie w części dziąsła, zębie i przylegającym fragmencie policzka, a także języka. Znieczulenie nasiękowe zęba stosowane jest głównie przy zabiegach ekstrakcji zębów stałych, górnych i dolnych siekaczy.

Znieczulenie nasiękowe – wskazania

Znieczulenie nasiękowe miejscowe stosuje się, gdy pacjent źle znosi ból towarzyszący wizytom u dentysty. To bezpieczny sposób na uniknięcie dyskomfortu, polecany również przyszłym mamom oraz karmiącym piersią – można bowiem stosować znieczulenie nasiękowe w ciąży oraz w okresie laktacji. Każdy pacjent na początku wizyty powinien poinformować lekarza stomatologa o swoim stanie zdrowia, co pozwoli na dopasowanie odpowiednich metod i środków do indywidualnych potrzeb.

Znieczulenie nasiękowe – przeciwwskazania

Znieczulenie nasiękowe nie może być stosowane u osób uczulonych na jakikolwiek składnik znieczulenia. Jeśli lek w swoim składzie zawiera adrenalinę, epinefrynę czy noradrenalinę, to nie mogą go stosować pacjenci chorujący na cukrzycę, nerwicę, miażdżycę, epilepsję, jaskrę, nadczynność tarczycy i astmę oskrzelową. Osoby po przebytym zawale serca muszą konsultować rodzaj znieczulenia z lekarzem stomatologiem, który w odpowiedni sposób powinien monitorować pacjenta.

Znieczulenie nasiękowe – powikłania

Do najczęściej występujących powikłań po podaniu znieczulenia nasiękowego zalicza się: drżenie ciała, nudności oraz zawroty głowy. Groźniejsze dla zdrowia powikłania to omdlenie, problemy z oddychaniem lub zatrzymanie akcji serca.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki