Żylaki gardła

Żylaki gardła – przyczyny powstawania 

Żylaki gardła, często nazywane też żylakami przełyku, nie są chorobą, lecz jej objawem. Najczęściej pojawiają się w związku z marskością wątroby. Chory organ nie jest w stanie przetransportować krwi z dolnych partii ciała, przez co ta wybiera tzw. krążenie oboczne. Przebiega ono przez żyły przełyku, które nie są przystosowane do tak dużej ilości krwi. W efekcie naczynia krwionośne powiększają się i powstają żylaki. By zapobiec powstawaniu żylaków przełyku należy zadbać o wątrobę, a więc wprowadzić zdrowe odżywianie oraz ograniczyć lub całkowicie wyeliminować spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Żylaki gardła – objawy

Żylaki gardła w początkowej fazie nie dają żadnych objawów. Wraz z powiększaniem się i pękaniem żył Pacjenci skarżą się na 

krwawienie z przełyku – najczęściej w trakcie kaszlu oraz przyjmowania pokarmu

ból przy przełykaniu

czkawka oraz wymioty

smoliste stolce

żółtaczka

wodobrzusze

Żylaki gardła – leczenie

By całkowicie zahamować powstawanie żylaków w gardle należy zacząć leczyć chorą wątrobę. Są jednak sposoby usuwania i żylaków – najskuteczniejszym jest skleroterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu w powiększoną żyłę substancji, która sprawia, że ta się zamyka. Zabieg należy powtarzać, aż wszystkie żylaki zostaną zamknięte. Terapia jest bezbolesna i rzadko występują powikłania. Pacjenci tego samego dnia mogą wrócić do domu. Żylaki gardła można także leczyć farmakologicznie przez przyjmowanie leków obniżających ciśnienie w naczyniach wątroby.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko

Email

Placówka:

Treść wiadomości

Copyright © 2018 KlinikaMiracki