Skip to main content

Żylaki głębokie

Żylaki głębokie – przyczyny powstawania

Żylaki głębokie powstają na skutek złego przepływu krwi w żyłach. Ich pokazanie się może wskazywać na poważną chorobę – zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Powstaje ona zazwyczaj w kończynach dolnych przez tworzenie się skrzepu w żyle. Skrzep może utrudnić przepływ krwi lub całkowicie go zahamować. Na zakrzepicę zazwyczaj chorują osoby po 60. roku życia, jednak należy pamiętać, że mogą zachorować także osoby młodsze.

Żylaki głębokie – objawy

Zapalenie żylaków głębokich nie zawsze daje objawy. Dlatego, gdy tylko Pacjenci zobaczą na swoim ciele pogrubione żyły o niebieskim kolorze, powinni od razu zgłosić się do lekarza. Nieleczone żylaki głębokie mogą prowadzić do zakrzepicy, która objawia się:

  • bólem i obrzękiem miejsc, w których są żylaki
  • gorączk
  • przyspieszonym tętnem

Żylaki głębokie – leczenie

Leczenie żylaków zależy od stopnia ich zaawansowania. Początkowo lekarz może zalecić stosowanie maści łagodzących obrzęk oraz obkurczających naczynia krwionośne. Bardzo pomocne jest także noszenie rajstop uciskowych. Gdy leczenie farmakologicznie nie pomaga, lekarz może skierować Pacjenta na laseroterapię lub skleroterapię. Zabiegi polegają na zamknięciu powiększonych żył. Są komfortowe, tego samo dnia można wrócić do domu. Jeśli zaś u Pacjenta stwierdzono zakrzepicę, stosuje się leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwzapalne. Bardzo ważne jest, by oderwany skrzep nie dotarł do tętnicy płucnej. Aby uniknąć chorób związanych z żylakami głębokimi zaleca się ich profilaktykę: zdrowe odżywianie, kontrolowanie wagi ciała, aktywność fizyczna.

 

0