Skip to main content

Żylaki jelita

Żylaki jelita – przyczyny powstawania

Żylaki jelita powstają w związku z chorobą wątroby – marskością. Nie są zatem uznawane za chorobę, lecz za jej objaw. Niesprawna wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z prawidłowym przepływem krwi. Ta z kolei szukając dojścia do serca, korzysta z tzw. krążenia obocznego, czyli żył w układzie pokarmowym. Naczynia krwionośne jelit i przełyku nie są przystosowane do transportu tak dużej ilości krwi, przez co rozszerzają się, co skutkuje powstaniem żylaków. Z żylakami jelit często powiązane są żylaki odbytu oraz przełyku.

Żylaki jelita – objawy

Żylaki jelita nie dają objawów, Pacjenci dowiadują się o nich dopiero w momencie zdiagnozowania choroby wątroby lub, gdy pojawią się następujące skutki:

wymioty z krwią (nagłe i bardzo gwałtowne)

stolce zabarwione krwią

przyspieszenie lub spadek tętna

nudności, wilgotna skóra

utrata przytomności

krwotok wewnętrzny (w jego przypadku może dojść do zagrożenia życia, dlatego należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia ratunkowego)

Żylaki jelit – leczenie

Skutecznym zabiegiem leczenia żylaków jelit jest skleroterapia. Polega na wprowadzeniu w poszerzone żyły specjalnego preparatu, który powoduje obkurczenie żylaków. Zabieg jest komfortowy i Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Skleroterapię należy powtarzać, aż wszystkie powiększone żyły zostaną zamknięte. Osoby, które mają uwarunkowania genetyczne do powstawania żylaków, powinny być pod stałą opieką lekarza.

 

0