Żylaki kończyn dolnych u dzieci
Żylaki kończyn dolnych u dzieci – przyczyny powstawania
Żylaki kończyn dolnych u dzieci mogą powstawać jako skutek uwarunkowań genetycznych. Mogą też być uwarunkowane środowiskowo. Dzieci, które mają nadwagę, nie są aktywne fizycznie, dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej oraz nieprawidłowo się odżywiają, są bardziej narażone na powstanie powiększonych żył na nogach. Również dzieci, które uprawiają wyczynowo sport, mogą mieć żylaki z powodu przeforsowania żył.
Żylaki kończyn dolnych u dzieci – objawy
Żylaki kończyn dolnych zawsze dają objawy. Są to widoczne na nogach – udach, pod kolanami, na łydkach – poskręcane, pogrubione i niebieskie żyły, które można wyczuć.
W zaawansowanym stadium pojawiają się guzki. Oprócz tego towarzyszą im dolegliwości bólowe. Dzieci mogą skarżyć się na skurcze w nogach, poczucie ciężkości nóg, a nawet obrzęki. Gdy pojawią się pierwsze objawy żylaków nóg, należy jak najszybciej pójść z dzieckiem do specjalisty. Nieleczone żylaki prowadzą do stanów zapalnych oraz obrzęku limfatycznego.
Żylaki kończyn dolnych u dzieci – leczenie
Metoda leczenia żylaków kończyn dolnych u dzieci zależy od stopnia powiększenia żył. Na początku lekarz może zalecić smarowanie nóg maścią, która łagodzi obrzęk oraz obkurcza naczynia krwionośne. Ważne jest także, by dzieci zmieniły swój tryb życia – zaczęły być aktywne fizycznie oraz zaczęły się zdrowo odżywiać. Jeśli to nie zadziała, lekarz może skierować dziecko na zabiegi – laseroterapii lub skleroterapii. Zabiegi są krótkotrwałe, tego samego dnia dziecko może wrócić do domu. Żylaki kończyn dolnych mogą powracać. Warto kupić dziecko podkolanówki lub rajstopy uciskowe.