Skip to main content

Żylaki krocza

Żylaki krocza – przyczyny powstawania

Żylaki krocza najczęściej występują u kobiet w ciąży oraz u kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Powstają przez złe krążenie krwi, do którego dochodzi na skutek rosnącej macicy
i jej uciskania na naczynia krwionośne. Żylakom krocza bardzo często towarzyszą żylaki sromu oraz żylaki kończyn dolnych. Po porodzie żylaki mogą samoistnie się wchłonąć, jednak często jest potrzebna pomoc lekarza. Na pojawienie się żylaków krocza najbardziej są narażone kobiety między 20. a 45. rokiem życia oraz te, które weszły w trzeci trymestr ciąży.

Żylaki krocza – objawy

Pojawienie się żylaków krocza bardzo często wiąże się z żylakami kończyn dolnych. Kobiety zauważają powiększone żyły, które wychodzą od pośladków i biegną przez całą długość nóg. Inne objawy żylaków krocza to:

ból krocza

obfite miesiączki

zaczerwienienie warg sromowych

dyskomfort podczas stosunków seksualnych

częste oddawanie moczu

Żylaki krocza – leczenie

Leczenie żylaków krocza zwykle zaczyna się od przepisania przez lekarza środków farmakologicznych. Jeśli jest ono nieskuteczne, Pacjentki są kierowane na zabieg skleroterapii, który polega na wprowadzeniu w powiększoną żyłę substancji, która zamyka żylak. Zabieg jest bezpieczny i jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu. Po zabiegu przez kilka tygodni należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz dźwigania ciężkich przedmiotów. Kobiety w ciąży muszą zaczekać z zabiegiem do porodu lub do zakończenia okresu karmienia piersią.

 

0