Żylaki krtani
Żylaki krtani – przyczyny powstawania
Żylaki krtani lub żylaki przełyku, bardzo często są objawem choroby wątroby. Występują w dolnych partiach przełyku z powodu nadciśnienia krwi w żyle wrotnej. Krew ma utrudniony przepływ przez chorobę wątroby – często przez jej marskość. Żylaki krtani powstają także jako efekt krążenie obocznego. Polega ono na szukaniu przez krew łatwiejszej drogi przepływu (w przypadku niesprawnej wątroby). Żyły przełyku nie są przystosowane do tak dużej ilość krwi, przez co zaczynają się rozszerzać – tak powstają żylaki.
Żylaki krtani – objawy
Żylaki krtani początkowo nie dają objawów i ich wykrycie jest przypadkowe. W zaawansowanym stadium mogą powodować krwawienie z krtani, szczególnie podczas kaszlu oraz spożywania pokarmów. Z żylakami krtani wiąże się także ból podczas w trakcie przełykania. Powodują częste czkawki oraz wymioty, które jeszcze bardziej podrażniają przełyk. Inne objawy żylaków krtani, które mogą się pojawić, to:
osłabienie
niskie ciśnienie tętnicze
przyspieszone bicie serca
wstrząsy
żółtaczka
wodobrzusze
smoliste stolce
Żylaki krtani – leczenie
Żylaki krtani można leczyć farmakologicznie, jednak skuteczniejszym sposobem jest zabieg skleroterapii. Polega on na wstrzyknięcie w powiększoną żyłę substancji, która powoduje jej zamknięcie. Zabieg można powtarzać, aż wszystkie żylaki zostaną usunięte. Osoby u których pojawiły się żylaki krtani powinny co jakiś czas poddawać się badaniu endoskopowemu oraz zadbać o dietę bogatą w śluzy pokarmowe, które ułatwiają przesuwanie się pokarmu i nie podrażniają przełyku.