Skip to main content

Żylaki macicy

Żylaki macicy – przyczyny powstawania

Żylaki macicy zwykle pojawiają się u kobiet w ciąży. Macica, która się rozrasta, uciska na żyły i uniemożliwia krwi swobodny przepływ. Zalegająca krew w naczyniach rozszerza je, przez co powstają żylaki. Duży wpływ na powstawanie żylaków macicy ma także hormon – progesteron – który zmniejsza sprężystość żył. Kobiety z żylakami macicy często skarżą się także na hemoroidy oraz żylaki kończyn dolnych. Gdy kobieta podejrzewa u siebie pojawienie się żylaków macicy powinna jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Kobiety, które nie są w ciąży, a mają nadwagę, siedzący tryb życia oraz uwarunkowania genetyczne, także są w grupie ryzyka zachorowania na żylaki macicy.

Żylaki macicy – objawy

Najczęstszym objawem żylaków macicy jest ból w podbrzuszu. Może pojawić się także krwawienie z odbytu. U kobiet w ciąży pojawiają się również żylaki odbytu, które powodują zaparcia, oraz żylaki sromu. Żylaki macicy zawsze dają objawy, których nie można zlekceważyć. Nie stanowią one zagrożenia dla kobiet oraz jej dziecka, jednak mogą spowodować komplikacje zdrowotne po porodzie.

Żylaki macicy – leczenie

Najczęstszą i bardzo skuteczną metodą leczenia żylaków macicy jest zabieg skleroterapii. Polega on na wprowadzeniu w światło żyły substancji, która powoduje jej wchłonięcię. Jednak zanim lekarz zaleci wykonanie zabiegu, może przepisać maści (najczęściej z kasztanowca), które mają za zadanie obkurczyć naczynia krwionośne. Warto również zadbać o profilaktykę i wprowadzić do diety produkty bogate w witaminę C, która odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych.

0