Żylaki miednicy
Żylaki miednicy – przyczyny powstawania
Żylaki miednicy, czyli zespół przekrwienia żylnego miednicy, zwykle dotyka kobiety, które spodziewają się kolejnego dziecka. Przez powiększającą się w ciąży macicę, krew w żyłach miednicy jest blokowana, co podnosi jej ciśnienie. Przez to żyły powiększają się i powstają żylaki. Najczęściej występują w żyłach jajników, macicy, przymacicza oraz w okolicach miejsc intymnych. Kobiety, które nie były i nie są w ciąży, a chorują na zespół policystycznych jajników lub cierpią na zaburzenia hormonalne, powinny zbadać się pod kątem żylaków miednicy.
Żylaki miednicy – objawy
Żylaki miednicy objawiają się częstymi bólami w podbrzuszu, kroczu oraz w okolicy kręgosłupa. Bóle nasilają się podczas menstruacji, pozycji stojącej oraz stosunków seksualnych. Kobiety mogą także odczuwać częste parcie na pęcherz oraz uczucie ciężkości w okolicach kroczach. Objawom zespołu przekrwienia żylnego mogą towarzyszyć: depresja, brak ochoty na stosunki seksualne oraz wewnętrzny niepokój. U niektórych kobiet wraz z żylakami miednicy pojawiają się żylaki miejsc intymnych.
Żylaki miednicy – leczenie
Żylaki miednicy można leczyć za pomocą zabiegu skleroterapii. Podczas operacji w światło powiększonej żyły zostaje wprowadzona substancja, która sprawia, że żylak zostaje wchłonięty. Nieleczone żylaki nie są niebezpieczne dla kobiet, jednak bardzo niekorzystnie wpływają na komfort życia. W skrajnych przypadkach może dojść do zakrzepicy żylnej. Kobiety w ciąży, które mają żylaki miednicy, często są poddawane cesarskiemu cięciu podczas porodu.