Skip to main content

Żylaki powrózka

Żylaki powrózka – przyczyny powstawania

Żylaki powrózka to dolegliwość, która spotyka młodych mężczyzn. Główną przyczyną ich powstawania jest budowa męskiego organizmu. Lewa żyła jądrowa jest najdłuższą żyłą
w ciele mężczyzny, przez co krew może napotkać na pewne przeszkody podczas przepływu. Przeszkodą mogą być np. niewydolne zastawki lub ich wrodzony brak. Zalegająca w nich krew prowadzi do poszerzania żyły, co z kolei powoduje żylaki powrózka. Żylaki te pojawiają się zwykle po lewej stronie. Gdy są po prawej bardzo możliwe, że powstał np. guz w jamie brzusznej.

Żylaki powrózka – objawy

Wielu mężczyzn nie wie o tym, że ma żylaki powrózka. Dowiadują się o tym zwykle podczas szukania przyczyny niepłodności. Dlatego też bardzo ważna jest samokontrola jąder – gdy mężczyzna wyczuje w mosznie ponad jądrem zgrubienie, powinien zgłosić się do lekarza. Powiększające się żylaki mogą powodować ból w trakcie erekcji oraz przebywania w pozycji stojącej. Lekarze wyróżniają trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka:

I stopień – małe żylaki, pojawiają się, gdy mężczyzna stoi (w momencie napięcia mięśni brzucha)

II stopień – widoczne żylaki, które można samodzielnie wyczuć, w momencie napięcia mięśni brzucha powiększają się

III stopień – duże żylaki z widocznymi zgrubieniami, powodują zniekształcenia moszny

Żylaki powrózka – leczenie

Żylaki powrózka leczy się chirurgicznie. Lekarz podwiązuje powiększone żyły, zabieg trwa nie dłużej niż pół godziny. Po operacji należy przyjmować leki zmniejszające ból. Po dwóch tygodniach Pacjenci wracają już do pełnej sprawności, mogą także wrócić do aktywności seksualnej. Żylaki powrózka raczej nie pojawiają się ponownie, jeśli jednak tak się zdarzy, to oznacza to, że nie wszystkie żyły zostały podwiązane. Leczenie żylaków powrózka może skutkować poprawieniem płodności mężczyzny.

 

0