Skip to main content

Żylaki śledziony

Śledziona to niewyczuwalny organ, który znajduje się między żebrami. Odpowiada za wytwarzanie przeciwciał oraz za usuwanie zbędnych elementów krwi z organizmu. Człowiek może żyć bez śledziony, jej funkcje przejmują wtedy inne organy. Jednak w takim przypadku organizm jest osłabiony. Najczęstszą chorobą związaną ze śledzioną jest jej powiększenie – splenomegalia. Za powiększoną śledzioną uznaje się taką, która waży ponad 350 g, czyli dwa razy więcej niż powinna. Chora śledziona wywołuje ból po lewej stronie ciała, często promieniuje do lewego ramienia. Częstym skutkiem powiększonej śledziony są hemoroidy, czyli żylaki odbytu.

Żylaki śledziony – leczenie

Leczenie chorób śledziony wiąże się z rozpoznaniem choroby, która niekorzystnie wpłynęła na ten organ. Bardzo często choroby śledziony są powiązane z chorą wątrobą. Gdy Pacjent skarży się na bóle wskazujące na chorobę śledziony, lekarz powinien przeprowadzić szereg badań, które wskażą na źródło problemu. Często skutkiem chorej śledziony są hemoroidy.
W ich przypadku specjalista może zlecić laseroterapię, która polega na zamrażaniu hemoroidów zewnętrznych oraz na wypalaniu wewnętrznych. Niestety, żylaki odbytu mogą powracać, dlatego należy być pod stałą opieką specjalisty.

Żylaki śledziony – profilaktyka

By uniknąć chorób śledziony należy zmienić tryb życia – wprowadzić aktywność fizyczną oraz zróżnicowaną dietę. Również siedzący tryb pracy ma duży wpływ na powstanie m.in. hemoroidów. Spożywanie dużych ilości alkoholu oraz palenie papierosów może wywołać choroby śledziony oraz wątroby. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie (szczególnie w przypadku występowania hemoroidów).

 

0