Skip to main content

Żylaki sromu

Żylaki sromu, podobnie jak żylaki szyjki macicy, to dolegliwość, która najczęściej dotyka kobiety w ciąży oraz takie, które już urodziły. Kobiety, które cierpią na żylaki kończyn dolnych również mogą mieć żylaki sromu. Żylaki powstają na skutek niewydolności żylnej
w miednicy, ucisku na naczynia krwionośne (szczególnie, gdy występuje endometrioza lub zespół policystycznych jajników). Kobiety w ciąży są narażone na powstanie żylaków sromu ze względu na zwiększoną produkcję dwóch hormonów – estrogenu oraz progesteronu. Inne czynniki, które mają wpływ na powstawanie żylaków sromu to: nadwaga, antykoncepcja doustna, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zaparcia oraz uwarunkowania genetyczne.

Żylaki sromu – objawy

Żylaki sromu dają wiele objawów, dlatego jeśli Pacjentka zauważy u siebie jeden z nich, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

bóle i ciężkość brzucha

swędzenie okolic intymnych

pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk warg sromowych

krwawienie

ból podczas stania, siadania oraz zakładania nogi na nogę

ból podczas wypróżniania (często spowodowany hemoroidami)

ból w trakcie współżycia seksualnego

Żylaki sromu – leczenie

Skutecznym zabiegiem leczącym żylaki sromu jest skleroterapia, która zamyka wystające żyły. Lekarz może także zalecić leczenie farmakologiczne. Ważne jest również to, jak kobieta sama dba o swoje zdrowie. Zaleca się picie dużych ilości wody, kobiety w ciąży mogą nosić odzież ciążową oraz powinny unikać długiego przebywania w jednej pozycji. Wprowadzenie diety bogatej w warzywa i owoce także może zapobiec powstawaniu żylaków sromu.

0