Skip to main content

Melasma

Melasma, zwana inaczej ostudą, a najbardziej znana pod potocznym zwrotem „przebarwienia”, to problem natury estetycznej, trudny do ukrycia, jednak dosyć popularny w leczeniu nowoczesnymi metodami medycyny estetycznej. To rodzaj hiperpigmentacji skóry, który charakteryzuje się powstawaniem wyraźnie odgraniczonych i nieregularnych przebarwień na skórze. Najczęściej dotyczy kobiet.

Czym jest melasma? Przyczyny i objawy

Zazwyczaj objawy melasmy pojawiają się na twarzy (czoło, policzki, boki nosa, górna warga), a także dekolcie. Melasmą określamy wszelkiego rodzaju zmiany przebarwieniowe – posłoneczne, hormonalne, starzeniowe, często też wynikające z niektórych rodzajów terapii farmakologicznych. Melasma to ciemnobrązowe plamy, wyraźnie odcinające się kolorystycznie od pozostałego obszaru skóry. Choć melasma nie zagraża zdrowiu, wiele kobiet szuka skutecznych metod jej usuwania ze względu na nieestetyczny wygląd tego rodzaju plam na skórze.

Dlaczego powstaje melasma?

Powstawanie przebarwień na twarzy jest związane z nadmierną produkcją melaniny w miejscach, które są wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ostuda to głównie problem kobiet po 30. roku życia, w organizmie których zachodzą różnorodne zmiany hormonalne. W związku z tym za pośrednią przyczynę powstawania melasmy można uznać:

  • ciążę (ostuda ciążowa), podczas której mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem produkcji estrogenów, progesteronu i melanotropiny; to działa pobudzająco na proces melanogenezy, prowadząc do nadmiernego gromadzenia się melaniny w naskórku i skórze właściwej; ponadto u kobiet w okresie ciąży skóra jest o wiele wrażliwsza na działanie promieniowania UV,
  • menopauzę – podczas menopauzy również mają miejsce istotne zmiany hormonalne (mocny spadek stężenia estrogenów) i związane z procesem starzenia się skóry, co wpływa na pojawienie się plam pigmentacyjnych,
  • przyjmowanie środków hormonalnych – stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej w połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce powoduje problem zmian barwnikowych,
  • nadmiar testosteronu – u niektórych kobiet może mieć miejsce zwiększona produkcja męskich hormonów płciowych, które również zwiększają ryzyko pojawienia się przebarwień,
  • stany chorobowe – przyczyną ostudy na twarzy może być także szereg problemów związanych z funkcjonowaniem jajników, wątroby, nadnerczy lub tarczycy.

Ponadto za przebarwienia skórne może odpowiadać stosowanie kosmetyków fotouczulających (np. z retinoidami), a także niektórych leków i ziół (np. dziurawiec, leki przeciwcukrzycowe, antybiotyki). Skłonność do powstawania melasmy może wynikać także z naszych predyspozycji genetycznych.

Jak pozbyć się ostudy? Leczenie i zapobieganie

Ze zmianami skórnymi w typie melasmy warto przede wszystkim wybrać się do dermatologa, by poznać przyczyny ich powstawania, a następnie wraz ze specjalistą znaleźć najskuteczniejszy sposób na przywrócenie jednolitego kolorytu skóry. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku odpowiednia profilaktyka, czyli ochrona przeciwsłoneczna. Skórę należy mocno chronić przed promieniowaniem słonecznym przy pomocy preparatów z wysokimi filtrami, minimum SPF 50 – zarówno w trakcie terapii, jak i po jej zakończeniu, by uniknąć nawrotu melasmy. Jeśli przebarwienia znajdują się w naskórku, specjalista może nam zalecić złuszczanie skóry domowymi metodami, np. kosmetykami z dodatkiem wybranych kwasów. Przy zmianach w głębszych warstwach skóry niezbędna może okazać się wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, gdzie przebarwienia usuwa się m.in. przy użyciu peelingów chemicznych czy zabiegów laserowych.

Zabiegi laserowe

W nowoczesnej medycynie estetycznej do usunięcia melasmy stosuje się szereg metod terapeutycznych – od nowoczesnych laserów pikosekundowych, takich jak Discovery Pico lub PicoSure, poprzez starsze technologie laseroterapii aż po peelingi medyczne i zabiegi kosmetologiczne. Melasma poddaje się leczeniu i jest możliwa do całkowitego usunięcia pod warunkiem przeprowadzenia pełnej terapii najczęściej zamykającej się w cyklu około 3-6 zabiegów, zależnie od wykorzystanej metody leczenia melasmy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów likwidujących melasmę w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0