Pękające naczynka
Pękające naczynka, tak zwane teleangiektazje, pojawiają się zwykle na twarzy (głównie na policzkach i skrzydełkach nosa). Jednak problem pękających naczynek może wystąpić na właściwie każdym obszarze skóry. Naczynka poszerzają się, pękają i przezierają przez skórę na plecach, karku, nogach, ramionach.
Poszerzone naczynka, widoczne w formie drobnych „pajączków” na skórze, same w sobie nie są poważnym schorzeniem – raczej defektem estetycznym. Jednak bywają istotnym sygnałem do obserwacji skóry naczynkowej, gdyż nieleczone mogą rozlewać się w większe zmiany, a przede wszystkim stanowić pierwszy znak przed nadchodzącymi poważniejszymi schorzeniami dermatologicznymi, takimi jak choćby trądzik różowaty.
Popękane naczynka – charakterystyka
Pajączki naczyniowe stanowią siateczkowe poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, które znajdują się pod skórą. U zdrowych osób, bez względu na warunki, naczynia naturalnie rozszerzają się, a następnie kurczą. Jednak w przypadku zaburzeń tego procesu, gdy naczynia są słabe i mało elastyczne, dochodzi do ich pękania tuż pod warstwą naskórka. Pajączki objawiają się wtedy jako charakterystyczna siateczka rozgałęziających się fioletowych niteczek. Czasami jednak pękające naczynka mogą powodować zaczerwienienie większej powierzchni skóry.
Pękające naczynka to w głównej mierze problem kobiet. Wiąże się to z estrogenami, które działają rozluźniająco na ściany naczyń krwionośnych. Pajączki bardzo często towarzyszą posiadaczkom cery suchej i delikatnej o bladoróżowym zabarwieniu. Kiedy występują na nosie, policzkach lub dekolcie, przybierają zazwyczaj formę czerwonych żyłek, podczas gdy na udach lub łydkach, mają kolor szaroniebieski.
Nie należy ich jednak lekceważyć – czasami nie są jedynie problemem estetycznym, lecz zwiastunem poważnych zaburzeń, np. w postaci przewlekłej niewydolności żylnej.
Przyczyny pękających naczynek
Pękanie drobnych naczyń krwionośnych jest problemem, na który wpływ mogą mieć różnorodne czynniki. Czasami są to błędy w codziennej pielęgnacji, innym razem popękane naczynka na twarzy czy nogach mogą świadczyć o poważnych chorobach, związanych z zaburzeniami w krążeniu krwi. Poniżej lista głównych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo rozszerzania, a następnie pękania naczynek.
- Predyspozycje genetyczne. Skłonności do pękających naczynek na nogach lub twarzy bardzo często dziedziczymy w genach. Jeśli w naszej rodzinie występował już ten problem, istnieje większe prawdopodobieństwo pękania naczyń również w naszym przypadku.
- Trądzik różowaty. Rozszerzone naczynka na twarzy to bardzo częsty problem osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym. To zapalna i przewlekła choroba skóry, która występuje wyłącznie u osób w wieku dojrzałym i wynika m.in. z zaburzeń hormonalnych, immunologicznych lub naczynioruchowych. Charakterystyczna dla tego schorzenia jest kruchość i nadwrażliwość naczynek krwionośnych, co z czasem prowadzi do ich pękania.
- Tryb życia. Praca w pozycji stojącej lub siedzącej oraz brak podejmowania regularnej aktywności fizycznej sprawiają, że krążenie krwi ulega osłabieniu, co sprzyja pękaniu naczyń.
- Dieta. Pękające naczynka na twarzy lub ciele mogą być wynikiem spożywania ostrych potraw, a także produktów, które zatrzymują wodę w organizmie. Wyjątkowo niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne ma jednak picie alkoholu – nadużywanie wysokoprocentowych napojów stanowi jedną z głównych przyczyn trwałego poszerzania naczyń krwionośnych, a tym samym utrzymującego się zaczerwienienia na skórze twarzy.
- Ciąża. W wyniku licznych zmian o podłożu hormonalnym i nacisku płodu na żyły, pęknięcia naczynek bardzo często dotykają kobiety w ciąży. Najczęściej jednak pajączki pojawiające się w trakcie ciąży znikają samoistnie po porodzie.
- Leki i choroby. Ściany naczyń krwionośnych mogą stać się kruche i zacząć pękać u osób, które zmagają się z takimi chorobami, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, a także podczas przyjmowania leków rozszerzających naczynia krwionośne czy stosowania miejscowych sterydów.
- Czynniki zewnętrzne. Popękane naczynka na nogach lub twarzy mogą być także efektem nadmiernej ekspozycji na słońce, palenia papierosów czy niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Domowe sposoby na pękające naczynka
Domowe sposoby na popękane naczynka opierają się przede wszystkim na właściwej pielęgnacji skóry oraz unikaniu czynników, które powodują pękanie ścianek naczyń.
W przypadku skóry z rozszerzonymi i pękającymi naczyniami krwionośnymi należy bardzo ostrożnie podchodzić do tematu jej pielęgnacji – przede wszystkim do wyboru odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku produkty apteczne, pozbawione substancji drażniących, alkoholu i sztucznych składników. Podstawą będzie tutaj delikatne oczyszczanie skóry twarzy, a następnie stosowanie kremu, np. z witaminą K, która uszczelnia naczynka i ogranicza problem ich pękania. Pamiętajmy o tym, by krem na dzień miał też wysokie filtry ochronne przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przy skórze z naczynkami należy zrezygnować ze stosowania peelingów mechanicznych oraz zasychających na twarzy maseczek, które mogą pogłębić problem pajączków. Możemy jednak z powodzeniem stosować peelingi enzymatyczne, które zostały dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej i naczynkowej.
Przy zmianach naczyniowych na twarzy oraz pajączkach na nogach bardzo ważne są także odpowiednia dieta oraz dodatkowa suplementacja – pozwoli to całościowo zadbać o wzmocnienie i ochronę naczynek przed uszkodzeniami. Zalecane jest włączenie do diety dużej ilości świeżych warzyw i owoców, a także stosowanie suplementów z witaminą C, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej elastyczności naczyń krwionośnych oraz poprawia funkcjonowanie całego układu krążenia.
Nie zapominajmy też o unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce, gorących kąpieli, korzystania z sauny lub solarium – to również czynniki, które sprzyjają pękaniu naczyń krwionośnych w skórze.
Jak usunąć widoczne naczynka na nogach i twarzy?
W medycynie istnieje kilka sprawdzonych metod usuwania pękających naczynek na nogach lub twarzy. Klasycznymi zabiegami na popękane naczynka są: skleroterapia, polegająca na wstrzyknięciu do chorej żyły leku, który powoduje zamknięcie naczynia i wyłączenie go z krwiobiegu, a także elektrokoagulacja, działająca na uszkodzone naczynka przy pomocy impulsów elektrycznych. Dziś jednak coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem przy leczeniu pękających naczynek są zabiegi laserowe, które pozwalają walczyć z tym problemem w szybki i minimalnie inwazyjny sposób, a jednocześnie bez ryzyka groźnych powikłań i długiego okresu rekonwalescencji.
Laserowe leczenie uszkodzonych naczynek
Leczenie pękających naczynek to przede wszystkim domena nowoczesnej laseroterapii. Zabiegi zamykania oraz usuwania naczynek metodami laserowymi z użyciem laserów naczyniowych są szybkie i skuteczne. Oczywiście problem skóry naczynkowej jest problemem przewlekłym, dlatego należy liczyć się z faktem, że choć raz usunięte pęknięte naczynko nie odnowi się, to w tej samej okolicy mogą powstać z czasem kolejne zmiany naczynkowe. Dlatego terapia zamykania naczynek powinna być raz na jakiś czas odnawiana.
Zapraszamy do skorzystania z zabiegów na pękające naczynka w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!