START! AKCJA CIAŁO 2022! Kup voucher on-line!
Kup voucher za 3000 zł i korzystaj z cen Black Friday przez 24 miesiące!

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to rodzaj przepukliny brzusznej, czyli nieprawidłowego przemieszczenia się narządów w jamie brzusznej. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej powstaje z powodu niezamknięcia pierścienia pępkowego i to niemowlęta, szczególnie przedwcześnie urodzone, z małą wagą są na nią szczególnie narażone. Jednak w tym przypadku możliwe jest jej samoistne zniknięcie. Przepuklina pępkowa w większym stopniu dotyczy kobiet i może mieć związek z przebytą ciążą. Najczęstszymi objawami, jakie towarzyszą przepuklinie, są ból, dyskomfort oraz widoczne, charakterystyczne uwypuklenie w okolicach schorzenia.

Przepuklina pępkowa – objawy

Przepuklina pępkowa najczęściej objawia się uczuciem bólu i dyskomfortu zwłaszcza w trakcie wysiłku fizycznego i wykonywania innych czynności, które angażują wewnętrzne ściany mięśni brzucha. W miejscu schorzenia dochodzi do wystąpienia charakterystycznego uwypuklenia. Objawy zaostrzają się w przypadku uwięzienia przepukliny. Wówczas mogą pojawić się silnie zaczerwieniony obrzęk, nudności oraz wymioty.

Przepuklina pępkowa – przyczyny

Przyczyn schorzenia może być wiele. Może ono wystąpić na przykład w następstwie zabiegu operacyjnego. Często spotykana jest przepuklina wrodzona. Wywołać przepuklinę może osłabienie mięśni wewnętrznych brzucha. Szczególnie narażone są na nią, min. osoby z nadwagą, zmagający się z chorobami związanymi z chronicznym kaszlem, wykonujący ciężką pracę fizyczną, a także kobiety w ciąży.

Przepuklina pępkowa – leczenie

Leczenie przepukliny pępkowej odbywa się w charakterze zabiegu operacyjnego. Jednak w przypadku pojawienia się przepukliny u dzieci, rzadko dochodzi do leczenia, bo większość przepuklin zamyka się samoistnie w ciągu pierwszych 3 lat życia. Standardowo zabieg wykonywany jest, gdy przepuklina utrzymuje się przez dłuższy czas. Wykonuje się go pod znieczuleniem, w trybie jednodniowym. Operacja polega na wycięciu przepukliny, wzmocnieniu ściany brzucha oraz zamknięciu nieszczelności, przez które woreczek przepuklinowy się przedostaje. Najczęściej stosowana jest metoda beznapięciowa, polegająca na wszyciu siatek z tworzywa sztucznego, które mają zamknąć ubytki i nie dopuścić do ponownego powstania przepukliny.

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki