Skip to main content

Przepuklina przeponowa

Przepona jest mięśniem oddechowym oddzielającym jamę brzuszną od klatki piersiowej i stanowiącym jej ścianę dolną. Przepuklina przeponowa tworzy się, gdy jeden lub więcej organów należących do jamy brzusznej (najczęściej żołądek) przemieszcza się do jamy klatki piersiowej przez otwór w przeponie. Przepuklinę przeponową dzieli się na właściwą, do której powstania przyczynił się nienaturalny otwór w przeponie. Wśród przepuklin właściwych wyróżnia się wrodzone (np. Bochdaleka lub Morgagniego) i nabyte, pourazowe. Drugim rodzajem przepukliny przeponowej jest przepuklina naturalnych otworów przepony, czyli przepuklina rozworu przełykowego, mogąca mieć postać: wślizgowej, okołoprzełykowej i wślizgowo-okołoprzełykowej.

Przepuklina przeponowa – przyczyny i występowanie

Przepuklina wrodzona jest wadą płodu, którą najczęściej diagnozuje się przed narodzeniem dziecka za pomocą badania USG lub u noworodków. Przepukliny pourazowe tworzą się w związku z urazem jamy brzusznej lub klatki piersiowej. W przepuklinie wślizgowej przemieszczeniu ulega tylko górna część żołądka, natomiast w przypadku przepukliny okołoprzełykowej, przesuwa się dno żołądka, a jego górna część pozostaje na miejscu. Do bezpośrednich przyczyn powstania przepukliny przepony należą osłabienie mięśnia lub podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest większe u osób starszych, otyłych, a także dźwigających. Przepuklina przeponowa może też pojawić się na skutek przewlekłego kaszlu lub stresu.

Przepuklina przeponowa – objawy

Objawy przepukliny przeponowej oraz natężenie, z jakim występują, różnią się w zależności od tego, jakich organów dotyczy, jaki jest jej rozmiar oraz w jaki sposób powstała. Ogólnymi objawami są: ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, trudności w oddychaniu, przyspieszony oddech, duszności, tachykardia, zgaga, wymioty, sinica – w przypadku uszkodzenia płuc.

Przepuklina przeponowa – konsekwencje

Przepuklina przeponowa wymaga podjęcia szybkiego leczenia, ponieważ przesunięcie organów jamy brzusznej do jamy klatki piersiowej wpływa niekorzystnie na znajdujące się w niej narządy. W przypadku przepukliny wrodzonej może dojść do powikłań, takich jak choroby układu oddechowego, zaburzenia rozwoju czy zahamowanie wzrostu. Rozwój przepukliny przeponowej może doprowadzić do niedrożności układu pokarmowego, a w konsekwencji do zapalenia otrzewnej.

Przepuklina przeponowa – leczenie

Do zdiagnozowania przepukliny dochodzi najczęściej po wykonaniu zdjęcia RTG z użyciem środka kontrastowego w pozycji Trendelenburga. Stosuje się także badanie endoskopowe i tomografię komputerową. Głównym sposobem leczenia przepukliny przepony jest operacja klasyczna lub laparoskopowa. W mniej groźnych przypadkach lub gdy przeprowadzenie zabiegu jest niemożliwe, podaje się leki.

0