Przepuklina rozworu przełykowego
Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie przewodu pokarmowego, które jest spowodowane przez nienaturalne przemieszczenie się górnej części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przepukliny rozworu przełykowego: przepuklinę wślizgową oraz okołoprzełykową. Najczęściej mamy do czynienia z przepukliną wślizgową. Wówczas do klatki piersiowej wsuwa się część żołądka stanowiąca przedłużenie przełyku. W przypadku przepukliny okołoprzełykowej dochodzi do wsunięcia się żołądka do klatki piersiowej obok przełyku.
Przepuklina rozworu przełykowego – charakterystyczne objawy
Zazwyczaj przepuklina rozworu przełykowego objawia się bólami odczuwalnymi w nadbrzuszu lub klatce piersiowej, zgagą, uczuciem palenia za mostkiem, cofania się pokarmu oraz problemami z przełykaniem, wymiotami czy stanem zapalnym błony śluzowej żołądka. Czasem pojawia się ostry ból w klatce piersiowej, który jest mylony z objawami zawału serca. Objawom przepukliny rozworu przełykowego może też towarzyszyć kaszel lub chrypa. Symptomy przepukliny rozworu przełykowego często nasilają się po spożywaniu obfitych posiłków oraz w pozycji leżącej. Może się też zdarzyć, że schorzenie, gdy przepuklina jest niewielka, nie będzie dawało żadnych objawów.
Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny
Na przepuklinę rozworu przełykowego szczególnie narażone są osoby starsze, palące, cierpiące na nadwagę i otyłe oraz kobiety w ciąży. Do przyczyn możemy zaliczyć też wady wrodzone, które osłabiają ścianki rozworu przełykowego i doprowadzają do zmian chorobowych. Osłabienie mięśni przepony, prowadzące do choroby przełyku, może być wywołane także urazem, przeprowadzonym zabiegiem chirurgicznym czy wewnątrznaczyniowym. Bywa, że rozwór przełykowy przepony nie ma jednoznacznej przyczyny.
Diagnostyka przepukliny rozworu przełykowego
Diagnostyka przepukliny przełyku może obejmować kilka różnych badań. Duże przepukliny lekarz może zaobserwować podczas rutynowego badania RTG klatki piersiowej. Specjalista może jednak zlecić powtórzenie tego badania, tym razem po doustnym podaniu kontrastu. Znacznie więcej informacji można uzyskać na podstawie badania gastroskopii, które uwidacznia także inne problemy związane z funkcjonowaniem przełyku i żołądka, np. stan zapalny, wrzody czy nadżerki. Podczas gastroskopii możliwe jest także pobranie wycinka do badania histopatologicznego oraz przeprowadzenie testu na H. pylori – bakterii, która doprowadza do różnych upośledzeń układu pokarmowego.
Leczenie przepukliny rozworu przełykowego
Leczenie choroby rozpoczyna się głównie od ustalenia przyczyn, które mogły ją wywołać. Jeśli wynika np. z otyłości lub niezdrowego trybu życia (palenie papierosów), lekarz z pewnością zaleci pacjentowi, by skupił się na redukcji masy ciała i unikaniu czynników szkodliwych dla prawidłowego funkcjonowania narządów układu pokarmowego. Niemniej wdrożenie specjalistycznego leczenia jest w tym przypadku nadal konieczne. Dieta i zdrowy styl życia będą natomiast kluczowe po zakończeniu leczenia, by zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
Przepukliny rozworu przełykowego, które nie są zaawansowane i charakteryzują się łagodnymi objawami, są leczone głównie na drodze farmakologicznej. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków typowych dla choroby refluksowej, które zobojętniają kwas żołądkowy lub hamują jego wydzielanie się w żołądku, oraz tzw. leków prokinetycznych, ułatwiających opróżnianie żołądka i jelit. W celu leczenia przepukliny stosowana jest również dieta oraz zapobieganie wzrostowi ciśnienia śródbrzusznego. Pacjenci, którzy zmagają się z nocnymi objawami choroby, powinni stosować inhibitory pompy protonowej, które przyjmuje się zwykle pół godziny przed śniadaniem i kolacją. W przypadku schorzeń charakteryzujących się poważnymi objawami wymagane jest leczenie operacyjne.