Rozstępy na biodrach
Rozstępy to zmiany skórne, przyjmujące postać podłużnych, czerwonych lub białych prążków, które zwykle wynikają z wahań wagi lub faktu rozciągania się skóry po ciąży. To również przypadłość towarzysząca zaburzeniom hormonalnym u kobiet. Rozstępy najczęściej występują na udach, brzuchu i pośladkach, ale równie często dotykają także skóry bioder. Czerwone wywołują pieczenie, białe oznaczają zanik stanu zapalnego, ale są trudniejsze do usunięcia.
Przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu i biodrach
Rozstępy na biodrach mogą pojawić się w wyniku działania różnych czynników. Bardzo często mają z nimi do czynienia kobiety w ciąży, u których przyrost masy ciała w rejonie brzucha i bioder jest największy ze względu na rozwijający się płód. U kobiet w okresie ciąży często pojawiają się także rozstępy na piersiach. Z rozstępami nie rzadziej zmagają się osoby młode w okresie dojrzewania, na co wpływ mają czynniki hormonalne. Rozstępy na udach, biodrach, plecach czy ramionach to także częsty problem osób otyłych (u których przybieranie na wadze nastąpiło gwałtownie), a także osób aktywnie uprawiających sport, np. kulturystów. Szybki przyrost masy mięśniowej lub tłuszczowej powoduje osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych, w związku z czym skóra zaczyna się nadmiernie rozciągać oraz pękać. Czasami rozstępy pojawiają się w wyniku działania czynników genetycznych.
Jak wyglądają świeże rozstępy i dojrzałe rozstępy?
W początkowej fazie tworzenia się rozstępów (faza zapalna) mamy do czynienia z czerwonymi rozstępami, które mogą szczypać podczas procesu pękania skóry. Ta faza może trwać od 12 do nawet 24 miesięcy. Następnie rozstępy wchodzą w fazę zanikową, która charakteryzuje się zanikiem czerwonego zabarwienia zmian i pojawieniem się w ich miejscu biało-perłowych pasm, które wyglądem przypominają klasyczne blizny. Jest to moment, w którym rozstępy stają się utrwalone i wymagają specjalistycznych działań, by możliwe stało się ich skuteczne usunięcie.
Rozstępy na biodrach – zapobieganie, terapia
Leczenie rozstępów nie jest sprawą prostą, dlatego tak istotna jest profilaktyka (nawilżanie skóry, kosmetyka, masaże), odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. W sytuacji pojawienia się tej przypadłości konieczna okazuje się terapia preparatami o określonym składzie (np. minerały, witaminy A, E, B2, C, kolagen, olej z kiełków pszenicy, wyciąg z soi, związki krzemu czy kwas glikolowy). Z domowych sposobów na rozstępy warto też wykorzystać regularne złuszczanie skóry z użyciem peelingów, które pomagają pozbyć się rozstępów i pobudzają krążenie krwi. Walkę z rozstępami, przy pomocy właściwej pielęgnacji skóry, należy rozpocząć w momencie pierwszych sygnałów świadczących o pojawieniu się rozstępów. Wtedy mamy największą szansę, by zmniejszyć ich widoczność, a tym samym ułatwić usuwanie w późniejszym etapie.
Rozstępy na biodrach – zabiegi na rozstępy
Jeżeli kuracja domowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zasadne wydaje się skorzystanie z oferty medycyny estetycznej (fototerapia, leczenie CO2, peelingi chemiczne, mezoterapia mikroigłowa z kwasem hialuronowym i kompleksem substancji leczniczych). Najskuteczniejszym z zabiegów jest usuwanie rozstępów za pomocą lasera. Wiązka laserowa pobudza produkcję kolagenu i elastyny, który uległ uszkodzeniu w wyniku rozciągania skóry. Ponadto zabiegi laserowe wyraźnie poprawiają jędrność i elastyczność skóry w obszarze zabiegowym. Kuracje laserowe wymagają zwykle kilku sesji i ostatecznie likwidują problem, należy jednak pamiętać, że zbyt duże uszkodzenia, wynikające najczęściej z zaniedbania działań profilaktycznych, są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia.
Poznaj sprawdzone metody usuwania rozstępów na konsultacji ze specjalistami z Kliniki Miracki. Zapraszamy do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi!