Skip to main content

Rozstępy w wieku dojrzewania

Rozstępy to problem, który głównie jest kojarzony z kobietami w ciąży. Nie można jednak zapominać o tym, że grupą osób narażoną na pojawienie się rozstępów są także nastolatki w okresie dojrzewania. 

Jak wyglądają rozstępy?

Rozstępy to mikropęknięcia w skórze, mające postać wrzecionowatych, fioletowych lub białych prążków. W początkowej fazie powstawania mamy do czynienia z czerwonymi rozstępami, które następnie zmieniają się w białe rozstępy o perłowej poświacie, przypominające wyglądem blizny. U nastolatków najczęściej mamy do czynienia z rozstępami na brzuchu, udach, kolanach czy biodrach. U dziewcząt częściej pojawiają się rozstępy na piersiach, podczas gdy u chłopców na plecach i ramionach. Jednocześnie bardzo rzadko rozstępy są zlokalizowane na twarzy. Bez względu na umiejscowienie zmian, to bardzo wstydliwy problem dla młodych ludzi, którzy chcieliby pozbyć się rozstępów w jak najszybszy sposób. 

Przyczyny powstawania rozstępów 

Przyczyny ich powstawania bywają różne: wahania wagi, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne. Zwykle rozstępy pojawiają się u młodych ludzi w okresie dojrzewania, kiedy delikatna skóra, nie mogąc nadążyć za wzrostem mięśni i tkanki tłuszczowej, więc przy rozciąganiu się, po prostu pęka. Mechanizm powstawania rozstępów w wieku dojrzewania jest taki sam, jak w przypadku rozstępów w ciąży. W wyniku szybkiego przyrostu wagi i wzrostu, a także działania czynników hormonalnych, osłabieniu ulega naturalna elastyczność skóry, zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Rozrastająca się tkanka tłuszczowa rozciąga skórę, w wyniku czego dochodzi do szeregu pęknięć nazywanych właśnie rozstępami.

Rozstępy w wieku dojrzewania – kosmetyki na rozstępy i zapobieganie 

Rozstępy, zwłaszcza we wstępnej fazie (gdy są czerwone lub fioletowe), można skutecznie leczyć preparatami zawierającymi witaminy A, B2, E i C, kolagen, związki krzemu czy kwasy fenolowe. Preparaty mogą mieć formę maści, kremu czy olejku na rozstępy. Należy też cały czas nawilżać ciało, jak również stosować drenaże limfatyczne, uelastyczniające skórę.

Bardzo ważne, by odpowiednią maść lub krem na rozstępy, w połączeniu z masażami, zacząć stosować już w początkowym etapie powstawania zmian. Właściwa pielęgnacja skóry i domowe sposoby na rozstępy zazwyczaj nie są w stanie w całości usunąć zmian, ale wyraźnie zmniejszyć widoczność rozstępów i sprawić, że będą łatwiejsze do usunięcia przy pomocy specjalistycznych metod. 

Leczenie rozstępów. Zabiegi na rozstępy

Innymi sposobami na usunięcie rozstępów są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: fototerapia LED, terapia dwutlenkiem węgla czy stosowanie mezoterapii. Jednak najskuteczniejsze w walce z rozstępami jest światło lasera (frakcyjnego, Discovery Pico czy Mosaic). Zabiegi laserowe to jedna z częściej wykorzystywanych metod przy usuwaniu rozstępów i blizn – działanie lasera wywołuje kontrolowany proces uszkodzenia naskórka oraz skóry właściwej, co umożliwia pobudzenie skóry do regeneracji i produkcji nowego, zdrowego kolagenu oraz elastyny. Zabiegi pozwalają nie tylko redukować rozstępy i blizny, lecz także poprawiać jędrność skóry oraz jej ogólną kondycję. 

Rozstępy w wieku dojrzewania – skuteczność leczenia rozstępów na skórze

W przypadku nastolatków regeneracja skóry następuje szybko, dlatego zwykle wymienione sposoby usuwania rozstępów mogą przynieść efekty. Gdy jednak problem jest poważniejszy, zaleca się farmakoterapię lub laseroterapię. Laser stymuluje włókna kolagenowe, które uległy uszkodzeniu, do odnowy. Należy jednak pamiętać, że zbyt daleko posunięte zmiany skórne są trudne do całkowitego zniwelowania, dlatego warto zadbać o skórę już w okresie dojrzewania.

Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0