Skip to main content

Rozszerzone pory, zaskórniki

Zdrowa, zachwycająca blaskiem i świeżością cera to marzenie każdej z nas. Dlatego pojawiające się na twarzy zaskórniki i rozszerzone pory to niedoskonałości, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli chciałabyś się ich pozbyć, możesz zdecydować się na różnorodne zabiegi wykonywane przez naszych doświadczonych Specjalistów. Indywidualnie dobrana terapia pozwoli Ci na nowo cieszyć się naturalnym pięknem Swojej skóry!

Jak pozbyć się zaskórników i rozszerzonych porów?

Zarówno powstawanie rozszerzonych porów, jak zaskórników, nazywanych też wągrami, to zazwyczaj konsekwencja nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Może to wynikać z zaburzeń hormonalnych, stresu, przyjmowania niektórych leków czy niewłaściwej pielęgnacji skóry.


W przypadku problemu zaskórników i rozszerzonych porów nasi Specjaliści zalecają przede wszystkim terapie głęboko oczyszczające skórę, takie jak:

Mikrodermabrazja Wodna – złuszczenie zrogowaciałego naskórka, oczyszczenie, nawilżenie i odżywienie skóry. Naturalny efekt odmłodzenia, ujędrnienie skóry, rozświetlenie cery i redukcja przebarwień.

Hydrodermabrazja – usunięcie martwego naskórka wraz z zanieczyszczeniami, oczyszczenie, nawilżenie i odżywienie skóry. Poprawa kondycji i wyrównanie kolorytu cery, uelastycznienie skóry.

Peeling chemiczny – złuszczenie naskórka, stymulacja produkcji włókien kolagenowych i stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych. Oczyszczenie, zwiększenie napięcia i nawilżenie skóry, redukcja zmarszczek, zniwelowanie przebarwień.

Dowiedz się więcej o rozszerzonych porach i zaskórnikach!

Jakie są przyczyny powstawania rozszerzonych porów?

Pory to ujścia mieszków włosów, występujących na powierzchni skóry. W mieszkach włosowych znajdują się gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum. Proces jego wydzielania jest niezwykle istotny dla ochrony warstw skóry przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Rozszerzone pory najczęściej powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum oraz nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Rozszerzone pory mogą być skutkiem starzenia skóry i niewłaściwej pielęgnacji w młodości. Problem ten najczęściej dotyka osoby z cerą tłustą lub mieszaną.

Za główną przyczynę rozszerzania się porów uważa się nadmierne wydzielanie sebum. Na pojawianie się na twarzy rozszerzonych porów wpływa także genetyka. Defekt ten może być również spowodowany nadmierną ekspozycją na słońce, która prowadzi do utraty elastyny i kolagenu, białek odpowiedzialnych za nawilżenie i jędrność skóry, przez co jest ona rozciągnięta, a pory rozszerzone.

Jak wyglądają rozszerzone pory?

Rozszerzone pory objawiają się nieestetycznym wyglądem, zbliżonym do skórki cytryny. Występujące przy cerze mieszanej lub tłustej powodują powstanie niedoskonałości skóry, np. zaskórników. Rozszerzone pory na twarzy występują w postaci sporych rozmiarów zagłębień w skórze, najczęściej w strefach narażonych na największe wydzielanie sebum, a więc czole, nosie, brodzie i policzkach.

Leczenie rozszerzonych porów

Skuteczne leczenie rozszerzonych porów powinno zacząć się od nowoczesnej analizy skóry. W terapii pomogą specjalistyczne peelingi i maski, mikrodermabrazja wodna (także z kompleksem wybielającym), mezoterapia igłowa, laseroterapia, wypełniacze z kwasem hialuronowym, czy zabiegi iniekcyjne z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń i preparatów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zabiegów likwidujących rozszerzone pory w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Krakowie.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, nazywane także wągrami, to problem estetyczny, który pojawia się przede wszystkim w okresie dojrzewania, jednak dotyka osoby w każdym wieku. Jest to przypadłość skórna objawiająca się pod postacią niewielkich, jasnych lub ciemnych kropeczek. Zaskórniki najczęściej występują na twarzy: czole, nosie oraz brodzie, a więc strefie T. Może się jednak zdarzyć, że zauważysz te charakterystyczne wykwity również na Swoim dekolcie, ramionach i plecach.

Bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników jest zablokowanie przewodu mieszkowo-łojowego, przez co sebum nie może wydostać się na powierzchnię skóry. Mechanizm ten spowodowany jest:

  • zwiększoną lepkością sebum,
  • nadmiernym wydzielaniem sebum,
  • zaburzeniami rogowacenia w okolicy ujść mieszków włosowych.

Czynniki zwiększające ryzyko powstania zaskórników:

  • trądzik,
  • zaburzenia hormonalne pogarszające funkcjonowanie gruczołów łojowych,
  • niewłaściwa dieta bogata w tłuste i ciężkie potrawy,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (stosowanie kosmetyków bogatych w składniki komedogenne, czyli substancje blokujące pory skóry),
  • przesuszona skóra,
  • uwarunkowania genetyczne – np. nieprawidłowa budowa aparatu włosowo-łojowego.
Czym różnią się wągry otwarte od zamkniętych?

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte. Różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i położeniem:

  • zaskórniki otwarte – czop zlokalizowany jest na poziomie naskórka, wykwity mają czarne zabarwienie (konsekwencja utleniania keratyny w czopie), najczęściej występują na nosie,
  • zaskórniki zamknięte – czop znajduje się pod powierzchnią skóry, wągry są białego koloru (skutek braku dostępu do powietrza); typ zaskórnika trudniejszy do wyleczenia i podatniejszy na rozwój stanów zapalnych.
Jak pozbyć się zaskórników?

Leczenie zaskórników zależy od rodzaju i przyczyny ich powstawania oraz stopnia zaawansowania problemu. Jeśli zmagasz się z tą przykrą dolegliwością, zapraszamy na konsultację z naszymi Specjalistami. Zaproponują Ci plan terapii na zaskórniki dopasowany do potrzeb Twojej skóry.

W usuwaniu zaskórników wysoce skuteczne są peelingi chemiczne złuszczające martwy naskórek. Stosuje się także takie zabiegi, jak mikrodermabrazja wodna, która prócz złuszczenia zrogowaciałego naskórka oczyszcza i nawilża skórę, oraz hydrodermabrazja – oczyszczająca i odżywiająca tkanki.

Jak zapobiec powstawaniu zaskórników?

Prowadzone w naszej Klinice terapie na zaskórniki cechują się wysoką skutecznością, jednak problem wągrów może powrócić, jeśli nie wyeliminuje się przyczyny problemu. Dlatego też nasi Specjaliści zawsze przedstawiają Pacjentkom szczegółowe zalecenia, które mogą zminimalizować ryzyko nawrotu zaskórników. Przede wszystkim warto regularnie, w ramach profilaktyki wykonywać zabiegi oczyszczające. Oprócz tego należy pamiętać o:

  • właściwej pielęgnacji skóry umożliwiającej utrzymanie właściwego pH – unikaniu kosmetyków na bazie alkoholu, stosowaniu delikatnych preparatów oczyszczających,
  • zdrowej diecie – o niskim ładunku glikemicznym, bogata w witaminę A i D.
0