Skip to main content

Rozszerzone pory, zaskórniki

Zdrowa, zachwycająca blaskiem i świeżością cera to marzenie każdej z nas. Dlatego pojawiające się na twarzy zaskórniki i rozszerzone pory to niedoskonałości, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli chciałabyś się ich pozbyć, możesz zdecydować się na różnorodne zabiegi wykonywane przez naszych doświadczonych Specjalistów. Indywidualnie dobrana terapia pozwoli Ci na nowo cieszyć się naturalnym pięknem Swojej skóry!

Jak pozbyć się zaskórników i rozszerzonych porów?

Zarówno powstawanie rozszerzonych porów, jak zaskórników, nazywanych też wągrami, to zazwyczaj konsekwencja nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Może to wynikać z zaburzeń hormonalnych, stresu, przyjmowania niektórych leków czy niewłaściwej pielęgnacji skóry.


W przypadku problemu zaskórników i rozszerzonych porów nasi Specjaliści zalecają przede wszystkim terapie głęboko oczyszczające skórę, takie jak:

Hydradermabrazja – złuszczenie zrogowaciałego naskórka, oczyszczenie, nawilżenie i odżywienie skóry. Naturalny efekt odmłodzenia, ujędrnienie skóry, rozświetlenie cery i redukcja przebarwień.

Hydrodermabrazja – usunięcie martwego naskórka wraz z zanieczyszczeniami, oczyszczenie, nawilżenie i odżywienie skóry. Poprawa kondycji i wyrównanie kolorytu cery, uelastycznienie skóry.

Peeling chemiczny – złuszczenie naskórka, stymulacja produkcji włókien kolagenowych i stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych. Oczyszczenie, zwiększenie napięcia i nawilżenie skóry, redukcja zmarszczek, zniwelowanie przebarwień.

Częste pytania Pacjentów

Problem, z którym się zmagam, to bardzo rozszerzone pory, nadmierne wydzielanie sebum, błyszcząca skóra. Mam już 40 lat. Myślałam o Laserze Frakcyjnym i Peelingu Laserowym.

Problem, z którym się zmagam, to bardzo rozszerzone pory, nadmierne wydzielanie sebum, błyszcząca skóra. Mam już 40 lat. Myślałam o Laserze Frakcyjnym i Peelingu Laserowym.

Na czym polega zabieg Hydrafacial?

Hydrafacial to zabieg Hydradermabrazji. Polega na złuszczeniu martwych komórek naskórka, dogłębnym oczyszczeniu skóry oraz jej głębokim nawilżeniu. Podstawową procedurą zabiegu jest aplikacja specjalistycznych substancji aktywnych. Procedurę można rozszerzyć o kwas glikolowo-salicylowy, który występuje w trzech różnych stężeniach oraz o ampułki w postaci serum o działaniu przeciwstarzeniowym, głęboko nawilżającym, odżywiającym i rozświetlającym.

Mam skórę wrażliwą, naczyniową. Która procedura zabiegu Hydrafacial będzie dla mnie najodpowiedniejsza?

W przypadku skóry wrażliwej i naczyniowej najlepszym programem Hydrafacial będzie ten z ampułką ProTec Booster. Warto również rozszerzyć tę procedurę o Drenaż Limfatyczny, który redukuje zastoje limfatyczne i obrzęki, poprawia krążenie, a ponadto działa detoksykująco. Dodatkowo rekomendujemy także naświetlanie Lampą LED, która wykorzystuje światło czerwone oraz niebieskie – zabieg ten wspomaga regenerację skóry, wycisza stany zapalne oraz redukuje zaczerwienienia.

Mam na twarzy pieprzyki, czy są one przeciwwskazaniem do zabiegu Hydrafacial?

Zmiany skórne w postaci pieprzyków, a także włókniaków, nie są przeciwwskazaniem do zabiegu Hydrafacial. Przed zabiegiem tego typu zmiany zabezpieczane są wazeliną. Zapewnia im się w ten sposób większą ochronę i zapobiega podrażnieniom.

Jak wygląda skóra po zabiegu Hydrafacial?

Po zabiegu Hydrafacial może wystąpić zaczerwienienie skóry – utrzymuje się ono maksymalnie do dwóch dni. W przypadku zabiegu z aplikacją kwasu glikolowo-salicylowego może również pojawić się drobne złuszczanie skóry w 3-5 dobie po zabiegu. To nie będzie łuszczenie płatowe jak w przypadku niektórych kwasów, a jedynie łuszczenie pyłkowe w postaci mikroskórek. Zabieg Hydrafacial nie wyklucza Pacjenta z codziennej aktywności.

Czy bezpośrednio po zabiegu Hydrafacial mogę nałożyć makijaż?

Po zabiegu Hydrafacial makijaż można nałożyć tego samego dnia. Nasi Specjaliści rekomendują odczekać jednak 24 h. Zachowanie takiego odstępu jest ważne dla skuteczności zabiegu. Po terapii skóra może być bowiem zaczerwieniona i lekko się złuszczać (to zupełnie naturalne objawy, które ustąpią samoistnie i nie są w powodem do niepokoju). Nałożenie makijażu mogłoby więc dodatkowo podrażnić skórę.

Czy zabieg Hydrafacial jest podobny do oczyszczania manualnego skóry?

Zabieg Hydrafacial jest alternatywą do manualnego oczyszczania skóry. Po wykonaniu zabiegu Hydrafacial nie ma ryzyka powstania blizn. Z kolei w przypadku zabiegu manualnego oczyszczania istnieje ryzyko wystąpienia blizn lub przebarwień pozapalnych.

Czy zabieg Hydrafacial mogę wykonać latem?

Zabieg Hydrafacial można wykonywać przez cały rok. W okresie letnim warto chronić skórę, stosując fotoprotekcje SPF50. Nie powinno się także bezpośrednio po zabiegu wystawiać skóry na nadmierne działanie promieniowania słonecznego.

Czy zabieg Hydrafacial można łączyć z innymi zabiegami, np. Zabiegami Laserowymi, Mezoterapią Igłową?

Zabieg Hydrafacial znakomicie przygotowuje skórę do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej czy kosmetologii. Z uwagi na swoje działanie – złuszczenie martwych komórek naskórka, dogłębne oczyszczenie skóry i nawilżenie – wspomaga efekty innych terapii. Im lepiej oczyszczona i nawilżona jest skóra, tym lepiej i głębiej przenikają przez nią wiązka Lasera i inne substancje aktywne. Procedurę bez kwasu glikolowo-salicylowego można wykonać bezpośrednio przed Zabiegiem Laserowym czy Mezoterapią Igłową. Procedurę z użyciem kwasu glikolowo-salicylowego zaleca się natomiast wykonać na 3 dni przez Zabiegiem Laserowym.

Czy świeża opalenizna jest przeciwwskazaniem do zabiegu Hydrafacial?

Świeża opalenizna nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu Hydrafacial. Jeżeli skóra jest mocno zaczerwieniona, złuszcza się, jest podrażniona, warto odczekać minimum 1 tydzień do wykonania zabiegu. Dzięki temu wyeliminuje się ryzyko jej podrażnienia.

Czy zabieg Hydrafacial mogę wykonać, jeśli jestem w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się nie wykonywać żadnych zabiegów estetycznych. W drugim i trzecim trymestrze, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, możemy wykonać zabieg Hydrafacial z aplikacją specjalistycznych substancji aktywnych bez użycia kwasu glikolowo-salicylowego. Dla naszych Specjalistów bezpieczeństwo Pacjentów zawsze jest na pierwszym miejscu. Dlatego przed każdym zabiegiem przeprowadzają wywiad, podczas którego wykluczają ewentualne przeciwwskazania do terapii.

Przeczytaj więcej o rozszerzonych porach i zaskórnikach!

Jakie są przyczyny powstawania rozszerzonych porów?

Pory to ujścia mieszków włosów, występujących na powierzchni skóry. W mieszkach włosowych znajdują się gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum. Proces jego wydzielania jest niezwykle istotny dla ochrony warstw skóry przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Jak wyglądają rozszerzone pory?

Rozszerzone pory objawiają się nieestetycznym wyglądem, zbliżonym do skórki cytryny. Występujące przy cerze mieszanej lub tłustej powodują powstanie niedoskonałości skóry, np. zaskórników czy trądziku. Rozszerzone pory na twarzy występują w postaci sporych rozmiarów zagłębień w skórze, najczęściej w strefach narażonych na największe wydzielanie sebum, a więc czole, nosie, brodzie i policzkach.

Przyczyny rozszerzonych porów

Rozszerzone pory najczęściej powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum oraz nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Rozszerzone pory mogą być skutkiem starzenia skóry i niewłaściwej pielęgnacji w młodości. Ten problem najczęściej dotyka osoby z cerą tłustą lub mieszaną. Za główną przyczynę rozszerzania się porów uważa się nadmierne wydzielanie łoju. Na pojawianie się na twarzy rozszerzonych porów wpływa także genetyka. Ten defekt może być również spowodowany nadmierną ekspozycją na słońce, która prowadzi do utraty elastyny i kolagenu, białek odpowiedzialnych za nawilżenie oraz jędrność skóry, przez co jest ona rozciągnięta, a pory rozszerzone.

Leczenie rozszerzonych porów

Skuteczne leczenie rozszerzonych porów powinno zacząć się od nowoczesnej analizy skóry. W terapii pomogą specjalistyczne peelingi i maski, mikrodermabrazja wodna (także z kompleksem wybielającym), mezoterapia igłowa, laseroterapia, wypełniacze z kwasem hialuronowym, czy zabiegi iniekcyjne z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń i preparatów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zabiegów likwidujących rozszerzone pory w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Krakowie.

Jak zmniejszyć widoczność porów? Domowe sposoby na rozszerzone pory

Zwalczanie problemu rozszerzonych porów domowymi metodami polega głównie na prawidłowej pielęgnacji twarzy.

Skórę należy dokładnie oczyszczać rano i wieczorem przy pomocy preparatów do mycia twarzy, dostosowanych do naszego typu cery. Na początku zawsze dokładnie oczyszczamy skórę z wszelkich zanieczyszczeń (resztek makijażu, kurzu, bakterii, zanieczyszczeń środowiskowych) – to najważniejszy etap w walce z rozszerzonymi porami, który pozwala redukować nadmiar sebum, zwęzić pory i ujścia gruczołów łojowych, a także przygotować skórę twarzy na kolejne etapy pielęgnacji cery. Około dwa razy w tygodniu warto dodatkowo złuszczać skórę twarzy przy pomocy peelingu, co pozwala usunąć martwe komórki naskórka.

Po oczyszczaniu przychodzi czas na tonizowanie skóry przy użyciu toniku – ma on za zadanie przywrócić skórze prawidłowe pH. Pamiętajmy, by wybrać tonik, który będzie pozbawiony drażniących składników, np. alkoholu, zaś wzbogacony substancjami, które będą domykać pory – przy skórze tłustej sprawdzi się m.in. tonik z dodatkiem kwasu salicylowego. 

W ostatnim etapie należy aplikować na skórę odpowiedni krem na rozszerzone pory, który będzie regulować pracę gruczołów łojowych. Powinien pełnić dwie ważne funkcje – skutecznie matowić, a jednocześnie właściwie nawilżać skórę. W pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami bardzo dobrze sprawdzają się także specjalne maseczki, np. na bazie glinki, które pozwalają zmniejszyć pory skóry oraz skłonności do powstawania zaskórników. 

Zabiegi na rozszerzone pory

Skuteczne leczenie rozszerzonych porów powinno zacząć się od nowoczesnej analizy wyglądu skóry. W terapii rozszerzonych porów pomogą specjalistyczne peelingi i maski, mikrodermabrazja wodna (także z kompleksem wybielającym), mezoterapia igłowa, zabiegi laserowe, wypełniacze z kwasem hialuronowym czy zabiegi iniekcyjne z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń i preparatów. Większość z tych zabiegów pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, co pozwala na skuteczną regenerację skóry.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zabiegów likwidujących rozszerzone pory w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Krakowie.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, nazywane także wągrami, to problem estetyczny, który pojawia się przede wszystkim w okresie dojrzewania, jednak dotyka osoby w każdym wieku. Jest to przypadłość skórna objawiająca się pod postacią niewielkich, jasnych lub ciemnych kropeczek. Zaskórniki najczęściej występują na twarzy: czole, nosie oraz brodzie, a więc strefie T. Może się jednak zdarzyć, że zauważysz te charakterystyczne wykwity również na Swoim dekolcie, ramionach i plecach.

Bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników jest zablokowanie przewodu mieszkowo-łojowego, przez co sebum nie może wydostać się na powierzchnię skóry. Mechanizm ten spowodowany jest:

  • zwiększoną lepkością sebum,
  • nadmiernym wydzielaniem sebum,
  • zaburzeniami rogowacenia w okolicy ujść mieszków włosowych.

Czynniki zwiększające ryzyko powstania zaskórników:

  • trądzik,
  • zaburzenia hormonalne pogarszające funkcjonowanie gruczołów łojowych,
  • niewłaściwa dieta bogata w tłuste i ciężkie potrawy,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (stosowanie kosmetyków bogatych w składniki komedogenne, czyli substancje blokujące pory skóry),
  • przesuszona skóra,
  • uwarunkowania genetyczne – np. nieprawidłowa budowa aparatu włosowo-łojowego.
Czym różnią się wągry otwarte od zamkniętych?

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników: otwarte i zamknięte. Różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i położeniem:

  • zaskórniki otwarte – czop zlokalizowany jest na poziomie naskórka, wykwity mają czarne zabarwienie (konsekwencja utleniania keratyny w czopie), najczęściej występują na nosie,
  • zaskórniki zamknięte – czop znajduje się pod powierzchnią skóry, wągry są białego koloru (skutek braku dostępu do powietrza); typ zaskórnika trudniejszy do wyleczenia i podatniejszy na rozwój stanów zapalnych.
Jak pozbyć się zaskórników?

Leczenie zaskórników zależy od rodzaju i przyczyny ich powstawania oraz stopnia zaawansowania problemu. Jeśli zmagasz się z tą przykrą dolegliwością, zapraszamy na konsultację z naszymi Specjalistami. Zaproponują Ci plan terapii na zaskórniki dopasowany do potrzeb Twojej skóry.

W usuwaniu zaskórników wysoce skuteczne są peelingi chemiczne złuszczające martwy naskórek. Stosuje się także takie zabiegi, jak mikrodermabrazja wodna, która prócz złuszczenia zrogowaciałego naskórka oczyszcza i nawilża skórę, oraz hydrodermabrazja – oczyszczająca i odżywiająca tkanki.

Jak zapobiec powstawaniu zaskórników?

Prowadzone w naszej Klinice terapie na zaskórniki cechują się wysoką skutecznością, jednak problem wągrów może powrócić, jeśli nie wyeliminuje się przyczyny problemu. Dlatego też nasi Specjaliści zawsze przedstawiają Pacjentkom szczegółowe zalecenia, które mogą zminimalizować ryzyko nawrotu zaskórników. Przede wszystkim warto regularnie, w ramach profilaktyki wykonywać zabiegi oczyszczające. Oprócz tego należy pamiętać o:

  • właściwej pielęgnacji skóry umożliwiającej utrzymanie właściwego pH – unikaniu kosmetyków na bazie alkoholu, stosowaniu delikatnych preparatów oczyszczających,
  • zdrowej diecie – o niskim ładunku glikemicznym, bogata w witaminę A i D.
Avatar
Oferta promocyjna kończy się za:
01
dni
12
godz
34
min
56
sek
Biostymulator Sculptra w cenie 2500 zł zamiast 3000 zł
Skorzystaj teraz
0