Skip to main content

Znamię naczyniowe

Znamię naczyniowe jest zmianą skórną, przybierającą postać czerwonej plamy. Powstaje w wyniku zaburzeń układu krwionośnego, które prowadzą do rozszerzenia naczynek, a następnie powstawania czerwonych zmian na powierzchni skóry. Znamiona tego typu najczęściej mają charakter wrodzony – są widoczne na skórze dziecka zaraz po urodzeniu, rosną razem z nim lub zanikają samoistnie wraz z upływem czasu. Zdarza się, że zaczerwienieniom towarzyszą także inne zaburzenia w rozwoju dziecka. 

Znamiona naczyniowe wrodzone – charakterystyka

Naczyniowe znamię wrodzone to rozległe zaczerwienienie skóry o nieregularnym kształcie. Znamiona naczyniowe mają zazwyczaj lekko wypukłą strukturę i odcień od różowego przez żywoczerwony kolor aż po purpurową barwę. Zmiany tego typu pojawiają się zwykle na powierzchni twarzy, głowy lub szyi, czasem (choć znacznie rzadziej) mogą też obejmować powierzchnię rąk, pleców, nóg czy tułowia. Wrodzone zmiany na skórze noworodka mogą rosnąć wraz z dzieckiem i zostać z nim do dorosłości. 

W wieku dorosłym najczęściej pojawiają się tzw. naczyniaki starcze (cherry angioma) – mają niewielki rozmiar i przybierają kolor rubinu. Największe ryzyko pojawienia się zmian naczyniowych występuje u osób z jasnym fototypem skóry, które mają skłonność do rumienia – zaczerwienienia skóry w okolicy twarzy, szyi i dekoltu, z towarzyszącym mu uczuciem pieczenia, świądu czy gorąca. Z czasem rumień może zacząć się utrwalać, co jest związane z poszerzaniem się naczyń krwionośnych skóry właściwej. 

Przyczyny powstawania znamion naczyniowych

W przypadku zmian wrodzonych czynnikiem determinującym ich powstawanie są czynniki genetycznem – zmiany naczyniowe powstają już w pierwszych tygodniach życia płodowego i ujawniają się po urodzeniu lub w późniejszym wieku. Na powstawanie zmian naczyniowych mają często wpływ zmiany hormonalne pojawiające się w okresie dojrzewania lub ciąży. W przypadku zmian nabytych przyczynę mogą stanowić: zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego, przegrzanie skóry, niektóre choroby skórne (np. trądzik różowaty), przyjmowanie niektórych leków (m.in. stosowanych przy nadciśnieniu tętniczym), nieodpowiednia dieta czy nowotwory.

Rodzaje znamion naczyniowych

Zmiany naczyniowe to ogromnie rozległy termin, w którym znajduje się miejsce na bardzo wiele schorzeń dermatologicznych i defektów estetycznych. Do zmian naczyniowych zaliczamy również znamię naczyniowe, znamię typu port wine czy malformacje kapilarne.

Znamię naczyniowe występuje również pod nazwą naczyniaka. Jest spowodowane zaburzeniami w układzie krwionośnym, a dokładniej znacznym rozszerzeniem naczyń. Występują na powierzchni skóry w postaci czerwonych plam, najczęściej dotyczą małych dzieci, bardzo rzadko spotyka się taką zmianę u osób dorosłych. Istnieją dwa rodzaje naczyniaków – naczyniaki krwionośne, do których należy między innymi znamię naczyniowe płaskie, oraz naczyniaki chłonne.

Usuwanie naczyniowych plam na skórze

Znamiona naczyniowe stanowią bardzo duży problem estetyczny, dlatego osoby, które się z nimi zmagają, zazwyczaj decydują się na ich usunięcie w wieku dorosłym. Istnieje kilka możliwych rozwiązań w tym zakresie – warto zatem je sprawdzić, a dodatkowo skonsultować się z dermatologiem, by mieć pewność, że dana metoda jest odpowiednia w naszym przypadku. Zmiany możemy usuwać m.in. poprzez zamrażanie ich płynnym azotem czy zabieg chirurgiczny, który oznacza po prostu wycięcie zmiany. Współcześnie jednak pacjenci coraz chętniej korzystają z możliwości współczesnej medycyny estetycznej, która pozwala na skuteczne usuwanie zmian skórnych w małoinwazyjny sposób i bez okresu rekonwalescencji. 

Laserowe usuwanie znamion naczyniowych

Skuteczną znaną medycynie estetycznej metodą leczenia znamienia naczyniowego są zabiegi laserowe z wykorzystaniem specjalistycznych laserów naczyniowych. Te nowoczesne lasery, których fala ma wysokie powinowactwo do hemoglobiny. Bez trudu i nieinwazyjnie zamykają oraz redukują uszkodzone naczynia krwionośne, będące przyczyną zmian naczyniowych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów leczenia znamion naczyniowych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.


0