Co to jest stymulator tkankowy?
Wiele nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej opiera się na zastosowaniu tzw. stymulatorów tkankowych. Jak wskazuje ich nazwa, mają one pobudzać skórę. Jak do tego dochodzi i jakie efekty można dzięki nim uzyskać? Sprawdź, co to jest stymulator tkankowy!
Stymulator tkankowy – co to za preparat i jakie związki zawiera?
Stymulator tkankowy stosowany przez medycynę estetyczną jest preparatem w postaci żelu o różnej konsystencji, przeznaczonego do podania poprzez iniekcję cienką igłą w wybrane warstwy skóry na obszarze ciała potrzebującym regeneracji. W rzeczywistości jednak znanych jest wiele rodzajów takich produktów, różniących się pod wieloma względami. Niektóre z nich zawierają jeden podstawowy składnik aktywny biologicznie, inne stanowią kompleks kilku związków. Wśród najpopularniejszych stymulatorów tkankowych wymienia się te zawierając:
- usieciowany kwas hialuronowy,
- kwas polimlekowy,
- hydroksyapatyt wapnia,
- kolagen typu I,
- polinukleotydy (fragmenty DNA i RNA),
- polikaprolakton.
W jaki sposób dochodzi do pobudzania tkanek po iniekcji stymulatorów?
Po podaniu substancji żelowej w formie mezoterapii igłowej dochodzi do wypełnienia danego obszaru. Część preparatów tego typu działa więc jak klasyczne wypełniacze, które nadają tkankom objętość. Nowoczesne stymulatory różnią się od nich pod względem właściwości biologicznych. Przede wszystkim są rozpuszczalne, a w procesie wchłaniania uwalniają substancje w różny sposób oddziałujące na elementy budujące tkanki – w zależności rodzaju i przeznaczenia stymulatora.
Do kluczowych właściwości stymulatorów tkankowych zalicza się:
- Biokompatybilność – wiele takich preparatów bazuje na składnikach, które są odpowiednikami tych naturalnie występujących w organizmie. Dzięki temu ryzyko reakcji alergicznej nie występuje lub jest zmniejszone do minimum.
- Wiązanie cząsteczek wody – składniki higroskopijne mogą zatrzymywać dużą ilość wilgoci w tkankach. Poza wypełnieniem danego obszaru uzyskuje się więc efekt nawilżenia skóry.
- Pobudzanie fibroblastów (komórek skóry) – na drodze stopniowego uwalniania związków aktywnych ze stymulatora dochodzi do intensyfikacji produkcji nowych komórek kolagenu i elastyny. Skutkuje to zagęszczeniem i ujędrnieniem skóry.
- Wypełnianie ubytków – część stymulatorów ma na tyle treściwą konsystencję, że bezpośrednio po podaniu uzupełniają niedobory tkankowe, a efekt taki zostaje pogłębiony w kolejnych miesiącach po zabiegu dzięki wspomnianej stymulacji komórek skóry.
Przy jakich problemach estetycznych stosuje się stymulatory tkankowe?
Wypełniacze tkankowe o właściwościach stymulatorów (mające odpowiednią plastyczność i skład), służą m.in. do:
- korygowania konturów twarzy (wolumetria) – uwydatnienia kości policzkowych czy brody, korekty kształtu nosa, unoszenia brwi, powiększania i modelowania usta;
- zmniejszenia widoczności oznak starzenia się skóry – spłycenia drobnych zmarszczek, ale też głębokich i utrwalonych bruzd;
- redukcji blizn (potrądzikowych, powypadkowych, pooperacyjnych);
- poprawa nawilżenia;
- wyrównania kolorytu skóry – staje się ona promienna;
- likwidacja asymetrii, np. nierównych warg, płatków nosowych, czy opadających kącików brwi;
- usuwania ,,worków i cieni” pod oczami;
- poprawy gęstości i jędrności skóry;
- wsparcie walki z cellulitem i rozstępami.
Indywidualnie dobrany stymulator tkankowy może zostać zastosowany nie tylko na obszarze twarzy, ale też innych partii ciała, np. szyi, dekolcie, dłoniach, udach, pośladkach czy brzuchu.
Jak długo działa stymulator tkankowy?
Pierwsze efekty zabiegów z użyciem stymulatorów tkankowych są widoczne praktycznie od razu. Zauważa się wypełnienie i napięcie danego obszaru twarzy lub ciała, oczywiście zależne od ilości wprowadzonej substancji. Po kilku–kilkunastu dniach rezultaty takie mogą być nieco mniej zauważalne, co wynika z rozpoczętego wchłaniania preparatu, jak również ustąpienia lekkiego obrzęku, który może wystąpić po wykonanych nakłuciach. Jednak w następnych tygodniach i miesiącach można liczyć na kolejne efekty, wynikające z właściwej stymulacji tkanek.
Czas, w jakim wchłania się zastosowany preparat jest różny. Wpływa na niego rodzaj substancji i jej ilość, ale w dużej mierze także kondycja skóry Pacjenta oraz indywidualne tempo metabolizmu. Zwykle jednak efekty utrzymują się ok. 2–3 lata.
Szczegóły dotyczące zabiegów ze stymulatorami tkankowymi można poznać podczas wizyty w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Katowicach lub Łodzi.
Kategorie
Popularne Tagi
Popularne wpisy
-
Your
BlackFriday – Mezoterapia, Organiczny Kwas Hialuronowy, Redukcja Zmarszczek Mimicznych, Wampirzy Lifting do 97% OFF -
Your
BlackFriday w Klinice Miracki. Najlepsze promocje – Voucher, Laserowe Odmładzanie, Depilacja Laserowa - Pora na Black Friday 2024 w Klinice Miracki! Rabaty aż do 97%!
- Zyskaj naturalny efekt odmłodzenia dzięki zabiegowi Wampirzego Liftingu
- Dlaczego warto wykonać serię zabiegów Depilacji Laserowej?
- Bądź piękna tej jesieni! Zregeneruj skórę po lecie
- Summer Sale – zabiegi dla Twojego piękna!
- Dla Twojego piękna – nowość w Klinice Miracki: Voucher Laseroterapia Elite
- Zyskaj efekt bioodnowy Swojej skóry – weź udział w Letnim Festiwalu Stymulatorów Tkankowych!
- Latem ciesz się pełną blasku skórą bez przebarwień!
- Naturalnie piękna na wakacjach – spełnij Swoje marzenie o jędrnej skórze i smukłej twarzy!
- Przygotuj się na wakacje! Zadbaj o nawilżenie Swojej skóry!
- W trosce o Twoje piękno. Pomożemy Ci pozbyć się zmian skórnych!
- Światowa Nowość tylko w Klinice Miracki – Laser Quanta PREMIUM! Przełom w Leczeniu Zmian Naczyniowych
- Latem poczuj się doskonale! Najlepsze zabiegi na twarz i ciało