Skip to main content

Czy da się usunąć zmarszczki mimiczne?

Wraz z wiekiem struktura skóry zmienia się. Procesy odpowiedzialne za jej napięcie i jędrność ulegają spowolnieniu, a całej sytuacji nie sprzyja też aktywne, codzienne poruszanie twarzą, czego nie unikniemy. Wskutek tych i wielu innych naturalnych zjawisk pojawią się pierwsze zmarszczki, które określa się jako mimiczne. Co warto o nich wiedzieć i w jaki sposób można pozbyć się zmarszczek mimicznych?

Czym są zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy stosunkowo najwcześniej i mogą być dostrzegalne już w okolicy 25. roku życia. Ich obecność jest spowodowana skurczami mięśni twarzy, jakie wykonujemy na co dzień podczas rozmowy, uśmiechania się, grymasów i wszelkiej innej mimiki twarzy. Zazwyczaj jako pierwsze można dostrzec zmarszczki mimiczne w okolicy oczu, na czole lub w przestrzeni pomiędzy brwiami.

Obecnie wiele osób decyduje się na zabiegi polegające na aplikowaniu wypełniaczy w obszar, w którym występują zmarszczki, co na określony czas pozwala zatuszować problem zmarszczek mimicznych, jednak nie rozwiązuje go. Usuwanie zmarszczek i pobudzanie skóry w jej głębokich warstwach do odnowy oraz regeneracji, pod postacią wielu innowacyjnych metod, jest dostępne w Klinice Miracki.

Rodzaje zmarszczek mimicznych

Do zmarszczek mimicznych można zaliczyć:

  • zmarszczki mimiczne pod oczami – potocznie określane są jako „kurze łapki”. To poziome bruzdy biegnące od zewnętrznego kącika oka ku skroni,
  • zmarszczki mimiczne na czole – pionowe między brwiami są określane jako „lwia zmarszczka”. Występujące na szerokości całego czoła to natomiast zmarszczki mimiczne poziome,
  • zmarszczki mimiczne wokół ust – mogą to być pionowe i drobne zmarszczki tuż nad ustami, które są nazywane „zmarszczkami palacza”, ale też wyraźne bruzdy – „zmarszczki marionetki”, czyli linie rozpoczynające się w kącikach ust i biegnące ku dołowi.

U niektórych osób w związku z indywidualną anatomią mogą wystąpić również inne charakterystyczne zmarszczki mimiczne. Wszystkie je można jednak poddać specjalistycznym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej, które przynoszą zadowalające rezultaty.

Usuwanie zmarszczek mimicznych – zabiegi laserowe

Jednym ze sposobów na walkę ze zmarszczkami mimicznymi jest skorzystanie z szerokiego wyboru zabiegów wykorzystujących technologię opartą na działaniu laserów. Szczególnym powodzeniem i uznaniem cieszy się w tym przypadku laserowe odmładzanie frakcyjne. Zabieg opiera się na wykorzystaniu zmian termicznych, docierających do głębokich warstw skóry, gdzie dochodzi do pobudzenia i przyspieszenia wytwarzania nowego kolagenu oraz elastyny. Efektami tak przeprowadzonego fotoodmładzania są wygładzenie zmarszczek i lifting, a także wyraźne zmniejszenie porów, redukcja blizn, przebarwień posłonecznych czy plam starczych.

Do usuwania zmarszczek mimicznych można również wykorzystać zabieg z wykorzystaniem lasera ablacyjnego. Poprzez odparowanie wody z komórek zewnętrznej warstwy naskórka skóra zostaje pobudzona do regeneracji, a zmarszczki mimiczne ulegają wyraźnemu spłyceniu. Dochodzi też do intensywnego wytwarzania elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu.

Istnieje również możliwość jednoczesnego wygładzania zmarszczek mimicznych i redukcji zmian naczyniowych oraz wyrównania kolorytu cery. To możliwe dzięki innowacyjnej technologii łączącej w sobie działanie lasera i wąskopasmowego, pulsacyjnego światła IPL. Metoda jest nieinwazyjna. Nie uszkadza naskórka i precyzyjnie dociera do źródła problemu.

Jakie zabiegi pomogą na zmarszczki mimiczne?

Poza procedurami z wykorzystaniem lasera zadowalające efekty w redukcji zmarszczek mimicznych można osiągnąć, stosując bezinwazyjny termolifting. Procedura intensywnie pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych i doskonale sprawdza się jako zabieg bankietowy.

Aby opóźnić proces powstawania zmarszczek mimicznych, a jednocześnie pozbyć się już istniejących, warto też zadbać o regularne wykonywanie zabiegów na twarz, spośród których idealnie sprawdzą się, takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa z odpowiednio dobranymi do potrzeb danej osoby preparatami oraz peelingi chemiczne.

0