Skip to main content

Czy kwas hialuronowy działa na cienie pod oczami?

Do poprawy kondycji tkanek w okolicy oczu stosuje się m.in. preparaty z kwasem hialuronowym o działaniu nawilżającym i nie tylko. Na czym polega taki zabiegi i czy pomaga również na cienie pod oczami? Dowiedz się więcej na ten temat! 

Co może odpowiadać za cienie pod oczami? 

Typowe cienie pod oczami najczęściej wynikają z prześwitywania drobnych naczyń krwionośnych – rozszerzenie i widoczność płytkich kapilar daje wrażenie różowego lub czerwonego obszaru, natomiast tych głębszych odpowiada za sinawy i niebieskawy odcień. Zmiany takie dotyczą głównie okolicy oczu, ponieważ skóra na tym obszarze jest bardzo cienka. 

Osłabieniu tkanek i podatności na zmianę koloru oraz powstawanie zasinień sprzyja też utrata wilgoci i postępujące procesy starzenia. W późniejszym wieku synteza kolagenu i elastyny, a także zawartość w skórze naturalnego kwasu hialuronowego w postaci hialuronianu sodu znacznie spada. Gdy tkanki wiotczeją i tworzą się na nich zmarszczki dochodzi do zarysowania tzw. doliny łez, przez którą twarz wygląda na smutną i zmęczoną.

Powody cieni pod oczami mogą być też błahe, jak np. niewyspanie, czy zjedzenie niezdrowej kolacji. Inną przyczyną jest anatomia – u osób z głęboko osadzonymi gałkami ocznymi dochodzi do optycznego wrażenia zaciemnienia tej okolicy. Zdarza się też, że cienie pod oczami mają charakter zmian pigmentacyjnych – skumulowanych komórek melaniny. Warto pamiętać, że cienie i worki pod oczami mogą być również objawem niedoborów żywieniowych i niektórych schorzeń, dlatego defekt ten warto zdiagnozować. 

Jak działa kwas hialuronowy i czy może pomóc przy cieniach pod oczami?

W organizmie najwięcej naturalnego kwasu hialuronowego znajduje się w warstwie brodawkowej skóry właściwej. Związek ten odpowiada m.in. za nawilżenie – ma wysokie właściwości higroskopijne, dlatego pochłania i zatrzymuje cząsteczki wody. Niestety wraz z upływem lat jego stężenie spada, co sprzyja odwodnieniu skóry i może potęgować problemy z cieniami pod oczami. 

Substancja ta jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji okolicy oczu. Zewnętrzna aplikacja kwasu hialuronowego służy głównie nawilżeniu skóry poprzez zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wilgoci. Związek ten stosuje się też w medycynie estetycznej jako składnik wypełniaczy tkankowych przeznaczonych do iniekcji. W takiej formie kwas hialuronowy może dotrzeć do głębszych warstw skóry, gdzie tworzy dla niej rusztowanie i redukuje niedoskonałości. 

W przypadku cieni pod oczami działanie preparatów z kwasem hialuronowym polega właśnie na wypełnieniu tkanek. Stają się one gęściejsze i tym samym drobne naczynia krwionośne przestają być tak bardzo widoczne. Wypełniaczy nie podaje się jednak bezpośrednio pod oczy. Służą one do redukcji doliny łez, która często odpowiada za charakterystyczne zasinienie przy wewnętrznych kącikach oczu wzdłuż linii nosa.  

Jakie jeszcze są wskazania do użycia kwasu hialuronowego pod oczy? 

Wypełniacze z kwasem hialuronowym podaje się w niewielkiej ilości z użyciem cienkiej igły. Zabieg taki daje praktycznie natychmiastowe efekty w postaci wygładzenia nierówności – preparat zarówno wypełnia dolinę łez, jak również spłyca zmarszczki, ponieważ powoduje napięcie włókien kolagenu i elastyny. 

Kwas hialuronowy jest związkiem biokompatybilnym i ulega stopniowemu wchłanianiu. W czasie jego rozpuszczania dochodzi więc do stymulacji fibroblastów, co skutkuje ogólną poprawą kondycji skóry. Po zabiegu możliwe jest więc zredukowanie cieni pod oczami, wyrównanie kolorytu (efekt rewitalizacji skóry), jak również zmniejszenie oznak starzenia w postaci zmarszczek i bruzd. Efekty takie zwykle utrzymują się kilka miesięcy, co zależy od wielu czynników,  zwłaszcza indywidualnego metabolizmu i sposobu pielęgnacji. Po pewnym czasie zabieg zwykle można powtórzyć. 

Jeśli cienie pod oczami są również Twoim problemem, zapytaj o szczegóły zabiegu z kwasem hialuronowym w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi. Lekarz określi, czy metoda ta będzie odpowiednia w Twoim przypadku a w razie potrzeby zaproponuje zabiegi alternatywne. 

0