Mianem blizn patologicznych określone są wszystkie blizny, których proces gojenia nie odbywa się w sposób prawidłowy. Istnieją trzy rodzaje blizn, które można zaliczyć do grupy zmian patologicznych – keloidy, blizny przerostowe oraz blizny atroficzne, czyli zanikowe.

Blizny patologiczne – przyczyny

Przyczyną powstawania blizn patologicznych są pewne zaburzenia i nieprawidłowości, które występują podczas procesu gojenia się ran. Może być to na przykład wzmożona produkcja kolagenu, nieodpowiednia synteza nowej tkanki skórne bądź wystąpienie stanu zapalnego. W przypadku blizn zanikowych przyczyną ich powstawania jest niedostateczna synteza tkanki, po zmianach skórnych takich jak trądzik czy ospa wietrzna. Za blizny przerostowe odpowiedzialna jest natomiast wzmożona produkcja kolagenu, podobnie jak przy keloidach.

Blizny patologiczne – objawy

W przypadku blizn zanikowych, zmiany są wklęśnięte w głąb skóry, a także mogą charakteryzować się nieco ciemniejszym odcieniem. W przypadku przerostów i keloidów, blizny są wypukłe, zaczerwienione i mają tendencje do rozrastania się poza granice rany.

Blizny patologiczne – leczenie

Blizny patologiczne nie posiadają predyspozycji do samoistnego zanikania. Stosowane przez dermatologa leczenie ma na celu przede wszystkim zredukować przebarwienia zmiany, a także możliwie ją zminimalizować. Najskuteczniejszą metodą walki z bliznami patologicznymi – w szczególności bliznowcami i keloidami – jest ich usuwanie chirurgiczne bądź podczas zabiegu z użyciem lasera.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn patologicznych:

Discovery Pico

PicoSure

Laser Icon 1540

Laser iPixel

Mikroplazma Accent

Terapia światłem LED

Karboksyterapia

Lipotransfer

Iniekcyjne ujędrnianie skóry

Peeling chemiczny

Peeling medyczny PRX

Blizny – zabiegi