Blizny
Pojawiające się na skórze blizny są zmianami w strukturze skóry, wynikającymi najczęściej z wcześniejszego uszkodzenia głębokich warstw skóry. Uszkodzenia skóry prowadzące do powstania blizn to zwykle urazy mechaniczne, przebyte zabiegi chirurgiczne czy choroby skóry. Blizny mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie skóra została uszkodzona – w związku z tym możemy mieć do czynienia zarówno z bliznami na twarzy, jak i na całym ciele.
Czym jest blizna?
W konsekwencji uszkodzenia powłok skórnych powstaje rana, którą w procesie gojenia (w przeciągu kilku dni lub tygodni) wypełniają kolejne warstwy kolagenu. Zbyt intensywna i nieprawidłowa produkcja kolagenu prowadzi do powstania blizny, która z czasem staje się coraz bledsza (przybiera barwę biało-perłową), a także delikatnie uwypukla się nad powierzchnię skóry. Blizna składa się z dużej ilości włókien kolagenowych, które nadają jej nieco chropowaty i nieregularny kształt. Niektóre blizny np. po trądziku, nie wystają nad powierzchnię skóry, lecz tworzą charakterystyczne wgłębienia. Bez względu na strukturę, każda blizna odróżnia się od pozostałej powierzchni skóry, dlatego jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których pacjenci zgłaszają się na zabiegi do gabinetów medycyny estetycznej.
Rodzaje blizn
Blizny mogą różnić się od siebie wyglądem, kształtem, procesem gojenia, a także przyczynami powstawania. To powoduje, że w medycynie mamy do czynienia z kilkoma najczęściej występującymi rodzajami blizn.
Blizny zwykłe – tworzą je zazwyczaj niewielkie ślady po zadrapaniach, które przyjmują formę drobnych zabliźnień o jasnym zabarwieniu. W początkowej fazie mogą mieć nieco twardszą strukturę, a dodatkowo powodować swędzenie. Wraz z upływem czasu ulegają jednak zmiękczeniu, a ich kolor staje się jaśniejszy, przez co są mniej widoczne.
Blizny przerostowe – pojawienie się blizn przerostowych jest efektem zaburzonego procesu gojenia się rany. Są to blizny o nieregularnym kształcie, wyraźnie odgraniczone i wystające ponad powierzchnię zdrowej skóry. W przypadku blizn przerostowych zmiana może z czasem ulec zgrubieniu i stać się nieelastyczna.
Blizny zanikowe (atroficzne) – przybierają one postać mniejszego lub większego wgłębienia na powierzchni skóry. Posiadają wyraźnie zaznaczone granice i nieregularny kształt, a także jaśniejszy kolor od niezmienionej skóry. Charakterystyczne dla tych zmian skórnych zagłębienie jest wynikiem utraty struktur podtrzymujących naskórek (tkanki tłuszczowej i mięśni). Przykładem blizn zanikowych są blizny po trądziku lub blizny po ospie. Ze względu na brak melaniny i komórek barwnikowych w ich obrębie, blizny potrądzikowe pod wpływem promieni słonecznych nie opalają się równomiernie wraz z resztą skóry.
Bliznowce (keloidy) – jest to rodzaj blizny, która pojawia się po zagojeniu się rany. Skłonność do powstawania bliznowców posiadają osoby, których organizm ma predyspozycje do nadprodukcji kolagenu. Blizny keloidowe mogą się rozrastać i zajmować większą niż pierwotnie powierzchnię skóry.
Blizny pooperacyjne – są efektem przecięcia skóry skalpelem podczas operacji chirurgicznej. Z blizną po operacji możemy mieć do czynienia m.in. po wykonaniu cesarskiego cięcia.
Blizny pourazowe – są to blizny, które powstają w wyniku różnych urazów. Zaliczamy do nich m.in. blizny po oparzeniach, ugryzieniu, skaleczeniu lub samookaleczeniu.
Jak pozbyć się blizn?
Usunięcie blizn to proces dość złożony, na który składa się połączenie odpowiedniej pielęgnacji i mobilizacji blizny, wspartej odpowiednimi zabiegami z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej. Plan leczenia blizn uzależniony jest m.in. od rodzaju blizny, z jaką mamy do czynienia (np. blizny atroficzne, blizny po cesarce), a także procesu gojenia i wyglądu blizny (znacznie ma też to, czy blizny są świeże czy zmagamy się z bliznami dojrzałymi). Warto w tym celu udać się na konsultację do specjalisty, który podpowie, jakie preparaty lub zabiegi stosować na blizny w naszym przypadku.
Co to jest mobilizacja blizny?
Mobilizacja blizny jest terapią manualną stosowaną w celu zachowania ruchomości miejsca, w którym powstała blizna. Przypomina ona masaż, podczas którego skóra jest rozciągana, rolowana lub przesuwana. Terapię tę wykorzystuje się przede wszystkim przy dużych bliznach, które powstały na skutek przebytej operacji czy wypadku. Mobilizację blizny najlepiej rozpocząć w momencie całkowicie zakończonego procesu gojenia się rany, by nie naruszyć i dodatkowo nie uszkodzić świeżej blizny. Plastry te należy naklejać w miejscu zabliźnienia i wymieniać na nowe codziennie lub co kilka dni.
Pielęgnacja blizny
Bliznę należy też na co dzień odpowiednio pielęgnować przy pomocy sprawdzonego kremu na blizny, maści lub żelu. Preparaty na blizny, poza właściwościami kojącymi i ochronnymi, wspierają też właściwą odbudowę i regenerację skóry. Bardzo pomocne w tym przypadku mogą okazać się także specjalne, silikonowe plastry na blizny, które wpływają na poprawę ruchomości i wyglądu blizny, a także wzmocnienie elastyczności skóry.
Metody leczenia blizn na twarzy i ciele
Terapia blizn to w Klinice Miracki zabiegi, do których przykładamy szczególną uwagę. W zależności od struktury blizny, jej stopnia zaawansowania i rozwoju, a także głębokości spowodowanych przez bliznę zmian w strukturze tkanki, zawsze proponujemy pacjentom indywidualną terapię, perfekcyjnie dopasowaną do potrzeb skóry.
Do zabiegów leczenia blizn stosujemy przede wszystkim zaawansowane rozwiązania laserowe, często łącząc je w jeden, kompleksowy plan medyczny. Laser Icon 1540 oraz laser iPixel to dwa urządzenia, które przynoszą efekty terapeutyczne w leczeniu blizn. Jednak do terapii blizn stosujemy również inne lasery takie jak PicoSure, czy Discovery Pico. Jeżeli zaś laseroterapia nie jest rozwiązaniem rekomendowanym, choćby ze względu na przeciwwskazania występujące u pacjenta, proponujemy rozwiązania alternatywne np. głębokie peelingi, mikrodermabrazję czy zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy.
Zapraszamy na zabiegi do naszych Klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.
- Wszystkie
- 120
- Accent Prime
- Laserowe Odmładzanie Premium
- Beauty
- Ginekologia Estetyczna
- Jak Odmłodzić Twarz
- Klinika Miracki
- Laseroterapia
- Laserowe Odmładzanie
- Lasery Pikosekundowe
- Lifting Ultradźwiękowy
- Medycyna Estetyczna
- Mezoterapia
- Odmładzanie
- Odmładzanie Skóry
- Peeling Medyczny
- Ujędrnianie Skóry
- Zabiegi Na Ciało
- Zabiegi Na Twarz