Skip to main content

Cellulit na skórze

Cellulit na skórze to problem, z którym mają do czynienia głównie kobiety. Nieestetyczne zmiany na udach, brzuchu, ramionach, czy pośladkach mogą wystąpić u każdej kobiety, bez względu na masę jej ciała – poza zaburzeniami w spalaniu zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, przyczyną tego problemu jest nadmierne włóknienie (twardnienie) tkanki łącznej. Z medycznego punktu widzenia cellulit tworzy nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, w której grudki tłuszczu modelują puste przestrzenie między sobą, pozwalając zbierać się w nich wodzie oraz zbędnym produktom przemiany materii. Następnie w tym miejscu pojawia się obrzęk, który prowadzi do problemów z ukrwieniem, czego efektem jest właśnie cellulit.

Cellulit na skórze – przyczyny

Cellulit na skórze pojawia się wtedy, gdy zachwiana zostaje równowaga pomiędzy magazynowaniem a uwalnianiem tłuszczów. Jeśli tłuszczów w organizmie jest zbyt dużo, komórki tłuszczowe rosną i zaczynają się mnożyć – powiększają swoją objętość. Zaczynają uciskać okoliczne tkanki i włókna, prowadząc do deformacji skóry i pojawienia się na niej nierówności. Odpowiedzialne za to mogą być różne czynniki, ale najczęściej jest to po prostu źle zbilansowana dieta, brak ruchu, zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, zażywane leki (np. antykoncepcja), wiek, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, otyłość) oraz nieodpowiedni styl życia (np. palenie papierosów, krótki sen, spożywanie dużych ilości alkoholu).

Cellulit na skórze – rodzaje:

  • cellulit wodny (twardy) – pojawia się najwcześniej i można go zobaczyć jedynie podczas ściskania skóry. Jest to przypadłość charakterystyczna dla nastolatek i osób uprawiających sport;
  • cellulit miękki – wywołany jest przez zbyt małe napięcie mięśni i wiotkość skóry. Jest widoczny w pozycji siedzącej i stojącej bez potrzeby ściskania skóry. Pojawia się najczęściej u osób mało aktywnych fizycznie;
  • cellulit obrzękowy – towarzyszy mu skłonność do obrzęków, szczególnie na kostkach i łydkach. Cellulit tego typu jest miękki w dotyku i bardzo często pojawia się u kobiet w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego;
  • cellulit włóknisty – to rodzaj cellulitu, przy którym najbardziej widoczna jest struktura ,,skórki pomarańczowej’’. Jest bardzo trudny do zredukowania.

Cellulit na skórze – objawy

Charakterystycznym objawem cellulitu są widoczne pod skórą, stwardniałe grudki tłuszczu, przypominające pomarszczoną skórkę pomarańczy. Efekt ten wynika z powiększania się komórek tłuszczowych, które zaczynają uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne wokół nich. To sprawia też, że pogorszeniu ulega krążenie i przemiana materii w komórkach, słabiej przyswaja się tlen i składniki odżywcze, zaś toksyny usuwane są znacznie wolniej. Dodatkowo nasz organizm stara się magazynować tłuszcz ,,na później”, dlatego walka z tą przypadłością jest tak trudna.

Cellulit na skórze – leczenie

Cellulit na skórze możemy zwalczać przy pomocy domowych metod (masaży i silnie działających kosmetyków), jak również specjalistycznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Skutecznymi zabiegami na cellulit są m.in. masaż próżniowy, karboksyterapia, mezoterapia igłowa, laseroterapia, czy zabiegi z użyciem ultradźwięków.

 

Zabiegi w leczeniu cellulitu:

Radiofrekwencja mikroigłowa + ultradźwięki:

 

Zabiegi iniekcyjne:

 

Zabiegi poprawiające krążenie krwi i limfy:

 

Masaż podciśnieniowy:

 

Zabiegi laserowe:

 

Leczenie dwutlenkiem węgla:

 

Zabiegi wykorzystujące działanie mikrofal Coolwaves™:

Zabiegi wykorzystujące fale radiową bipolarną:

 

Leczenie falą akustyczną:

 

Terapia światłem:

Podczerwień + fala radiowa + masaż próżniowy:

0