Skip to main content

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to choroba skóry, która spotyka osoby w okresie dojrzewania. Odpowiada za niego nieprawidłowa praca hormonów. Gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość łoju (sebum), przez co dochodzi do zapchania mieszków włosowych. Skutkuje to powstawaniem na powierzchni skóry ropnych wyprysków. Trądzik młodzieńczy najczęściej jest zlokalizowany w strefie T (czoło, nos i broda), ale bardzo często występuje także na żuchwie, szyi, dekolcie, a nawet na plecach. Nie wolno samodzielnie usuwać pryszczy, ponieważ prowadzi to do pogorszenia stanów zapalnych.

Czynniki wpływające na powstawanie trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy pojawia się nie tylko w związku z zaburzoną pracą hormonów, lecz także przez niewłaściwą pielęgnację skóry, nieprawidłową dietę, palenie papierosów, stres czy czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczone powietrze).

Leczenie trądziku młodzieńczego

Leczenie trądziku młodzieńczego, tak jak i innych chorób skóry, jest długotrwałe i nie zawsze skutkuje całkowitym pozbyciem się problemu. Osoby, które cierpią na trądzik w młodości, często muszą się borykać z nim także i po okresie dojrzewania. Najskuteczniejszą metodą leczenia trądziku jest terapia u dermatologa. Lekarz może zalecić stosowanie maści lub leków z antybiotykiem. Warto zadbać o właściwą i dopasowaną do rodzaju skóry pielęgnację w gabinetach medycyny estetycznej. Kosmetolodzy mogą zaproponować peelingi, które złuszczają chory naskórek i pozwalają skórze się zregenerować. Wypryski trądziku mogą pozostawiać blizny. W usuwaniu blizn bardzo skuteczne są zabiegi laseroterapii.

Polecane zabiegi:

Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku
Peeling chemiczny
Whitening
Salipeel Lic

0