Ginekologia rekonstrukcyjna to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą wad oraz rekonstrukcją uszkodzeń okolic intymnych kobiet. Jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowej budowy oraz wyglądu narządów rodnych, które uległy uszkodzeniu w wyniku porodu i procesów okołoporodowych, urazów mechanicznych, a także uszkodzeń i osłabienia statyki narządów w wyniku procesu starzenia organizmu.


Ginekologia rekonstrukcyjna – zabiegi

Do dziedziny ginekologii rekonstrukcyjnej można zaliczyć wiele zabiegów. Między innymi:

waginoplastykę – zabieg ma na celu przywrócenie odpowiedniej sprężystości i statyki ścian pochwy, które utraciły je w wyniku starzenia się organizmu
labioplastykę – polega na korekcie nieprawidłowo ukształtowanych bądź przerośniętych warg sromowych, np. o asymetrycznym wyglądzie lub zbyt dużej wielkości, która może powodować otarcia, podrażnienia, itp.
perineoplastyka – odtworzenie prawidłowego wyglądu krocza, uszkodzonego w wyniku urazów poporodowych
introitoplastyka – zabiegi ginekologii rekonstrukcyjnej, które mają na celu korekcję okolic przedsionka pochwy. Często polega na wycięciu bliznowatych zmian, które powstały w wyniku uszkodzeń mechanicznych, w tym w wyniku porodu
hoodoplastyka – zabiegi korekty napletka łechtaczki. Celem zabiegu jest poprawa komfortu podczas współżycia.

Zastosowanie ginekologii rekonstrukcyjnej, która dość ściśle łączy się z ginekologią plastyczną, pozwala pacjentkom na poprawę komfortu zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Blizny i uszkodzenia pourazowe oraz okołoporodowe, a także nieprawidłowy rozwój narządów rodnych może nie tylko znacząco wpłynąć na estetyczny wygląd narządów, lecz także sprawiać dyskomfort m.in. podczas stosunków płciowych, a nawet je uniemożliwiać.

Ginekologia rekonstrukcyjna – metody

Zabiegi z dziedziny ginekologii rekonstrukcyjnej mogą być wykonywane tradycyjną metodą chirurgiczną a także metodą laparoskopową. Wiele klinik oferuje również najmniej inwazyjną metodę z wykorzystaniem lasera.  Wszystko zależy jednak od rodzaju zabiegu oraz obszaru i rodzaju uszkodzeń.

Polecane zabiegi ginekologii rekonstrukcyjnej:

Powiększanie punktu G

Neauvia Rose – rewitalizacja

Nici Vaginal Narrover – waginoplastyka