Skip to main content

Łupież, krosty na głowie

Swędzące krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze jest to tylko zwykły łupież skóry głowy, czasem może dołączyć do tej choroby również inne schorzenie. Warto więc zachować czujność i przeanalizować pod okiem dermatologa podłoże tych przykrych dolegliwości. Bagatelizowanie swędzenia skóry głowy może prowadzić do pogłębienia objawów oraz pogorszenia stanu choroby. Dobrze jest zatem jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, w celu odpowiedniej diagnostyki oraz zastosowania właściwej terapii.

Łupież, krosty na głowie – przyczyny i objawy niektórych chorób

Za swędzeniem skóry głowy i wykwitami skórnymi pod włosami może stać łupież skóry głowy. Jego objawy to charakterystyczne, białe łuski lub żółtawe płaty, przyklejone do głowy. Istnieje podziału łupieżu skóry głowy na łupież zwykły i tłusty. Ten pierwszy z reguły nie powoduje dodatkowych uszczerbków na zdrowiu, oprócz świądu skóry i powstawania drobnych krostek na głowie. Ten drugi natomiast jest o wiele groźniejszy, może bowiem powodować wypadanie włosów i łysienie. W każdym przypadku jego występowania wskazane jest zgłoszenie się do dermatologa. Inną przyczyną swędzących krost na głowie może być zapalenie mieszków włosowych. Dolegliwość ta pojawia się w związku z nadaktywnością gruczołów łojowych, a schorzenie to może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Widoczny objaw zapalenia mieszków włosowych to zaczerwienione ropne krostki, często bolesne i swędzące. Jednym z powodów swędzenia skóry głowy jest także grzybica głowy, a jej objawami są żółte lub szare plamy oraz krostki i strupki. Dodatkowym symptomem grzybicy głowy jest wypadanie włosów. Zdarza się również, że swędzenie skóry głowy związane jest z istnieniem łuszczycy.

Łupież, krosty na głowie – leczenie

Najczęstszą przyczyną łupieżu i krost na głowie jest łupież zwykły, który powinien być leczony przez doświadczonego dermatologa. W takim wypadku stosuje się doustne środki przeciwgrzybicze oraz przemywanie skóry głowy preparatem zawierającym kwas salicylowy lub sterydy. Natomiast w sytuacji zdiagnozowania grzybicy głowy lekarz zaleca używanie maści i kremów przeciwgrzybiczych oraz szamponu z ketokonazolem. Jeśli chodzi o kurację wobec zapalenia mieszków włosowych, to opiera się ona na wykorzystaniu antybiotykoterapii. Łuszczyca skóry głowy z kolei leczona jest poprzez, między innymi naświetlania promieniami UV, stosowanie preparatów dziegciowych, z witaminą D, cygnoliną oraz kortykosteroidów.

Łupież, krosty na głowie – profilaktyka

Profilaktyką wobec łupieżu i krostek na głowie jest regularne używanie odpowiednich kosmetyków, zakupionych w aptece, takich jak na przykład szampon zawierający na przykład cynk, kwas salicylowy, ketokonazol, siarkę czy selen. Są to bowiem składniki, które mają działanie przeciwłojotokowe. Działaniem zapobiegawczym wobec rozwoju chorób skóry głowy jest także stosowanie zbilansowanej diety, z wykluczeniem słodyczy, tłustych potraw, ostrych przypraw, fast foodów i żywności przetworzonej. Wskazane jest też zadbać o unikanie stresu oraz używek, takich jak palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.

Polecane zabiegi w leczeniu łupieżu, krost na głowie

Niewątpliwie pomocnymi zabiegami w leczeniu łupieżu, krost na głowie oraz rzadkich włosów i łysienia są, m.in.:

Karboksyterapia

Smart Graft

Lampa LED

0