Łysienie
Łysienie, czyli proces utraty włosów poprzedzony ich wyraźnym przerzedzeniem, to problem, z którym zmagają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku. To stan o charakterze długoterminowym, okresowym bądź stałym, który może doprowadzić do nieodwracalnej i całkowitej lub częściowej utraty włosów.
Łysienie – przyczyny
Przyczyny łysienia i nadmiernego wypadania włosów są bardzo podobne i mogą wiązać się zarówno z czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Najczęstszą przyczyną łysienia u kobiet i mężczyzn są zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej – w tym również choroby tarczycy. Włosy mogą zacząć wypadać w dużych ilościach także w wyniku: niewłaściwej pielęgnacji, źle zbilansowanej diety, nadmiernego stresu, przyjmowania niektórych leków czy chorób skóry głowy, np. grzybicy, łuszczycy.
Łysienie – rodzaje
Istnieje kilkanaście różnych odmian łysienia, jednak w większości przypadków mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, plackowatym lub telogenowym.
- Łysienie androgenowe – najczęściej występujący rodzaj łysienia, który jest efektem nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli hormon androgenowy. Wraz z wiekiem hormon ten doprowadza do zmniejszenia mieszków włosowych. Łysienie androgenowe to przede wszystkim rodzaj łysienia męskiego, jednak dotyczy on również 40% kobiet.
- Łysienie plackowate – to choroba skóry głowy, dla której charakterystyczne jest wypadanie włosów partiami, pozostawiające tzw. łyse placki na skórze głowy. Typowym objawem łysienia plackowatego jest ponowne zarastanie tych miejsc włosami. Schorzenie to ma podłoże autoimmunologiczne.
- Łysienie telogenowe – jest wywołane nie zanikiem mieszków włosowych, lecz wydłużonym okresem spoczynku włosa. Częstą przyczyną łysienia telogenowego są zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków, zatrucia lub infekcje. Po podjęciu odpowiedniego leczenia, włosy mogą całkowicie odrosnąć.
Łysienie – leczenie
Leczenie łysienia wymaga często współpracy pomiędzy specjalistami różnych dziedzin, np. trychologami, dermatologami, ginekologami, endokrynologami, dietetykami czy psychologami. Bardzo ważne jest znalezienie bezpośredniej przyczyny wypadania włosów i dostosowanie metody leczenia łysienia. Specjaliści mogą zalecić zmianę codziennych nawyków pielęgnacyjnych, a także wdrożenie specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Skutecznym sposobem walki z łysieniem są nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapia czy karboksyterapia. Pacjent może też zdecydować się na tradycyjny przeszczep włosów.