Skip to main content

Łysienie androgenowe typu męskiego

Łysienie androgenowe (typu męskiego) to najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 80% mężczyzn w różnym wieku i odpowiada za 95% wszystkich przypadków łysienia. W związku z tym, że łysienie androgenowe dotyka głównie mężczyzn jest nazywane łysieniem typu męskiego, choć mogą mieć z nim do czynienia również kobiety.

Łysienie androgenowe typu męskiego – przyczyny

Łysienie androgenowe typu męskiego wywołane jest wpływem hormonów androgenowych na mieszki włosowe, a także czynnikami genetycznymi. Łysienie androgenowe u mężczyzn nie ma związku z zaburzeniami w wydzielaniu tych hormonów, lecz jedynie ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych (w niektórych okolicach głowy) na androgeny. Mieszki włosowe wykazują zwiększoną wrażliwość przede wszystkim na Dihydrotestosteron (DHT), czyli związek chemiczny stanowiący pochodną męskiego hormonu testosteronu. DHT pod wpływem enzymu 5α-reduktazy oddziałuje na androgenowe receptory mieszków włosowych, doprowadzając do ich stopniowego zaniku, co z kolei sprawia, że opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów, a owłosienie staje się coraz cieńsze i krótsze. W efekcie proces odrastania nowych włosów zostaje z czasem całkowicie zahamowany. Łysienie androgenowe typu męskiego u kobiet wynika natomiast najczęściej z zaburzeń hormonalnych w organizmie, a dokładnie ze wzrostu stężenia męskich hormonów androgenowych we krwi lub obniżenia stężenia hormonów żeńskich, co może mieć związek z zaburzeniami cyklu miesięcznego lub menopauzą.

Łysienie androgenowe typu męskiego – objawy

Wypadanie włosów u mężczyzn w wyniku łysienia androgenowego (typu męskiego) odbywa się w specyficzny sposób: pierwszym symptomem choroby jest cofnięcie się linii włosów, obejmującej obszar na skroniach i czole, a następnie proces łysienia zaczyna obejmować część ciemieniową (na szczycie głowy). Wraz z upływem czasu owłosiony pozostaje wyłączenie obszar głowy w okolicy potylicy i częściowo na skroniach. Łysieniu androgenowemu typu męskiego bardzo często towarzyszy też nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, wynikające z nadaktywności gruczołów łojowych oraz zbyt dużego napięcia mięśni skóry głowy. Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. Badania potwierdziły też związek łysienia androgenowego z większym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, w szczególności, gdy łysienie dotyka mężczyzn poniżej 36. roku życia.

Łysienie androgenowe typu męskiego – leczenie

Łysienie androgenowe typu męskiego jest rodzajem schorzenia, które nie wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. W celu poprawy swojego wyglądu i przywrócenia fryzurze jej dawnego wyglądu, możliwe jest zastosowanie leczenia miejscowego lub ogólnego. W leczeniu miejscowym najczęściej stosowanym lekiem na łysienie androgenowe jest minoksydyl, który rozszerza naczynia mieszków włosowych, wywołując mitozę komórek mieszka włosowego. W leczeniu ogólnym stosuje się natomiast finasteryd, który powoduje zahamowanie enzymu 5α-reduktazy. W leczeniu łysienia stosuje się też bardzo często metody alternatywne, do których możemy zaliczyć mezoterapię igłową np. terapię światłem LED, karboksyterapię czy przeszczep włosów.

Polecane zabiegi w leczeniu łysienia androgenowego typu męskiego:

SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0