Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Łysienie androgenowe jest schorzeniem o podłożu genetycznym, zatem dziedziczone jest po przodkach. Osłabienie i zanik mieszków włosowych związany jest z reakcją organizmu na Dihydrotestosteron, który stanowi pochodną męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Najczęściej, choroba ta dotyka mężczyzn, według statystyk, mierzy się z nią nawet 80% panów. Istnieje także łysienie androgenowe typu żeńskiego, które bardzo często związane jest z innym schorzeniem lub zaburzeniami w pracy organizmu.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego – przyczyny

Łysienie androgenowe u kobiet występuje rzadziej niż to, dotykające mężczyzn, jednak problem dotyczyć może nawet 42% kobiet rasy białej. Schorzenie jest najczęściej uwarunkowane genetycznie, jednak łysienie androgenowe damskie, niejednokrotnie związane jest z zaburzeniem gospodarki hormonalnej w organizmie i schorzeniami takimi, jak: nadczynność kory nadnerczy, zespół nadnerczowo-płciowy, guz jajnika, torbielowatość jajników.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego – objawy

Podstawowym objawem łysienia androgenowego jest osłabienie, a następnie całkowity zanik mieszków włosowych. Proces ten rozpoczyna się zwykle około 30 roku życia. Utrata większej, niż zazwyczaj, ilości włosów rozpoczyna się od czubka głowy, na początku tworząc niewielkie przerzedzenia, które z czasem zamieniają się w większe prześwity. W przeciwieństwie do męskiej odmiany schorzenia, łysienie dotyczy ciemieniowej części głowy, rzadko kiedy występuje w obszarze czoła.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego – leczenie

Leczenie łysienia androgenowego rozpoczyna się dokładną diagnostyką, która polega na dokładnej obserwacji skóry głowy. W przypadku wątpliwości, rozstrzygającym badaniem jest wykonanie biopsji skóry głowy. Leczenie choroby można podzielić na ogólne, które polega na podawaniu hormonu, który zmniejsza wydzielanie dihydrotestosteronu, a także wyrównującego zaburzoną gospodarkę organizmu. Chorobę tę można leczyć również miejscowo, przez poprawę pracy naczyń krwionośnych i pobudzenia mieszków włosowych do pracy. Skuteczne w walce z łysieniem są zabiegi mezoterapii igłowej, a w celu redukowania skutków choroby, można zastosować także przeszczep włosów.

Polecane zabiegi w leczeniu łysienia androgenowego typu żeńskiego:

SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki