Łysienie dziedziczne
Łysienie dziedziczne (genetyczne) jest chorobą o podłożu genetycznym, która dotyczy przede wszystkim mężczyzn między 20. a 50. rokiem życia, jednak mogą mieć z nią do czynienia również kobiety. To stan chorobowy, który ujawnia się z wiekiem i jest związany z reakcją chemiczną dihydrotestosteronu na mieszki włosowe.
Łysienie dziedziczne – przyczyny
Za bezpośrednią przyczynę występowania łysienia dziedzicznego u kobiet i mężczyzn uznaje się wpływ dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe. Pochodna testosteronu, wchodząc w reakcję z mieszkami włosowymi, prowadzi do ich stopniowego zaniku, a następnie hamuje proces odrastania zdrowych włosów. W tym przypadku wrażliwość mieszków włosowych na działanie DHT ma charakter genetyczny i w celu oszacowania ryzyka wystąpienia choroby u pacjenta zaleca się przede wszystkim przeanalizowanie historii przypadków łysienia w jego rodzinie. Wcześniej za przyczynę łysienia genetycznego uznawano podeszły wiek, co miało związek ze zmianą stężenia hormonów męskich w organizmie wraz z upływem czasu. Jednak kluczowe znaczenie mają tu przede wszystkim czynniki dziedziczne, gdyż łysienie tego typu może wystąpić nawet u pacjentów przed 30. rokiem życia.
Łysienie dziedziczne – objawy
W początkowym etapie łysienia dziedzicznego można zauważyć zmniejszenie grubości włosów oraz ich nadmierne wypadanie. U mężczyzn proces ten rozpoczyna się w okolicy skroni i czoła, a następnie łysienie pojawia się na czubku głowy. W zaawansowanym stadium rozwoju tego schorzenia owłosiona zostaje już tylko skóra głowy na obrzeżach: bokach i z tyłu głowy. U kobiet łysienie dziedziczne jest bardziej rozległe, ale jednocześnie mniej widoczne niż u mężczyzn. Na początku włosy wypadają przede wszystkim na środku głowy, natomiast linia włosów nad czołem i w okolicy skroni pozostaje bez zmian. U kobiet zazwyczaj jednak nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, co wiąże się przede wszystkim z dużo mniejszą zawartością testosteronu obecnego w organizmie.
Łysienie dziedziczne – leczenie
Nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia łysienia dziedzicznego. Specjaliści mogą zaproponować wdrożenie leczenia miejscowego przy pomocy leku o nazwie minoksydyl, który rozszerza naczynia mieszków włosowych i stymuluje włosy do wzrostu, lub leczenia ogólnego przy pomocy finasterydu, który hamuje enzym odpowiedzialny za opóźnianie produkcji nowych włosów. W leczeniu łysienia bardzo pomocne okazują się także nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: przeszczep włosów, mezoterapia, terapia światłem LED, karboksyterapia.
Polecane zabiegi leczenia łysienia dziedzicznego:
Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED