Skip to main content

Łysienie genetyczne

Łysienie genetyczne (dziedziczne) to schorzenie, które dotyka przede wszystkim mężczyzn między 20. a 50. rokiem życia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba, której przyczyn należy upatrywać w predyspozycjach genetycznych chorego. Z łysieniem genetycznym mogą zmagać się także kobiety.

Łysienie genetyczne – przyczyny

Łysienie genetyczne jest stanem chorobowym, który wiąże się z reakcją chemiczną dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe. Pochodna testosteronu wchodzi w reakcję z mieszkami włosowymi, prowadząc do ich stopniowego zaniku oraz zahamowania procesu wzrostu zdrowych włosów. Podatność mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu jest w tym przypadku uwarunkowana genetycznie, dlatego w celu oszacowania ryzyka wystąpienia choroby u pacjenta, należy dokonać analizy historii łysienia w jego rodzinie. Łysienie dziedziczne ujawnia się przede wszystkim z wiekiem, jednak mogą mieć z nim do czynienia również mężczyźni przed ukończeniem trzydziestego roku życia.

Łysienie genetyczne – objawy

W początkowej fazie łysienia genetycznego można zauważyć nadmierne wypadanie włosów wraz ze zmniejszeniem ich grubości. Na początku włosy zaczynają wypadać w okolicy czoła i skroni, a następnie łysienie staje się widoczne również na czubku głowy. Z czasem owłosiona pozostaje już tylko skóra na bokach i z tyłu głowy. Inaczej natomiast wyglądają objawy łysienia genetycznego u kobiet: włosy wypadają przede wszystkim na środku głowy, zaś ich linia w okolicy skroni i czoła pozostaje niezmieniona. W odróżnieniu od łysienia u mężczyzn, wypadanie włosów u kobiet o podłożu genetycznym nie prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Łysienie genetyczne – leczenie

W przypadku łysienia genetycznego stosuje się zazwyczaj leczenie miejscowe przy pomocy minoksydylu, leku pozwalającego na rozszerzenie naczyń mieszków włosowych i pobudzenie ich do wzrostu, lub leczenie ogólne finasterydem, który hamuje enzym odpowiedzialny za opóźnianie procesu produkcji nowych włosów. Stymulacja włosów do wzrostu może nastąpić także poprzez innowacyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: mezoterapię, terapię światłem LED czy karboksyterapię. Jednak najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie włosom ich dawnego wyglądu, jest w tym przypadku zabieg przeszczepu włosów.

Polecane zabiegi leczenia łysienia genetycznego:

Smart Graft
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0