Skip to main content

Łysienie menopauzalne

Łysienie menopauzalne występuje u kobiet w okresie przekwitania. Czas, kiedy u kobiet rozpoczyna się menopauza jest różny dla każdego organizmu. Może zacząć się w wieku 45 lat, ale również po 55 roku życia. Przyczyną wszelkich niedogodności tego specyficznego czasu jest gwałtowna zmiana poziomu hormonów. Podczas menopauzy dochodzi do niedoczynności jajników, a co się z tym wiąże, ustania miesiączkowania. Zmiany hormonalne to przede wszystkim spadek estrogenów i zachwiana równowaga między poziomem androgenów a estrogenów właśnie. Włosy przestają rosnąć, zdarza się, że równocześnie kobieta traci je w dość dużej ilości. i nadmiernie wypadają. Wszystko za sprawą nadmiaru androgenów, które odpowiadają za niszczenie mieszków włosowych.

Łysienie menopauzalne – przyczyny

Przyczyn łysienia menopauzalnego należy szukać przede wszystkim w zaburzeniach układu hormonalnego, które jest charakterystyczne dla okresu pokwitania kobiet. Jednakże na kondycję włosów, a co za tym idzie tendencję do wypadania wpływają też czynniki genetyczne. To przyczyny, na które nie mamy żadnego wpływu. Istnieje jednak szereg zachowań, które prowadzą do osłabienia włosa, a których możemy zaniechać poprzez wprowadzenie odpowiedniego postępowania. Do najważniejszych zalicza się niewłaściwą dietę, nieprawidłową pielęgnację włosów, a zwłaszcza częste poddawanie farbowaniu, czy narażenie na wysokie temperatury (lokówka, suszarka, prostownica), a także stres. Wszystkie wymienione czynniki wpływają na stan włosów, a ich osłabiona kondycja daje o sobie dać ze zdwojoną siłą, kiedy nadchodzi czas menopauzy.

Łysienie menopauzalne  – specyfika

W okresie klimakterium kobiety skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Nagle zaczyna ich ubywać więcej niż do tej pory. Jednocześnie, część kobiet obserwuje przerzedzanie się włosów, zwłaszcza na czubku głowy, które może jednak rozprzestrzenić się na całą jej powierzchnię. W tym samym czasie obserwujemy także zmniejszenie ich średnicy, czyli ogólne osłabienie włosów.

Łysienie menopauzalne – leczenie

Sposobem na leczenie łysienia menopauzalnego może być kuracja hormonalna, polegająca na obniżeniu poziomu hormonów męskich. Często proponowanymi preparatami są te zawierające hormony roślinne. Można stosować masaże głowy przy użyciu specjalnych olejków. Jednakże, jako bardziej skuteczne wymienia się zabiegi stosowane w specjalistycznych klinikach medycyny estetycznej. Do wyboru mamy mezoterapię igłową, a także terapię światłem LED. W skrajnych przypadkach, gdy problem przybiera wyjątkowo na sile, stosuje się przeszczep włosów.

Polecane zabiegi w leczeniu łysienia menopauzalnego:

SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED

0