Łysienie męskie
Łysienie męskie, nazywane również łysieniem androgenowym, to główna przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Czasem jednak schorzenie to dotyka również kobiet. Jego źródłem jest działanie hormonów typu męskiego. Najczęściej problem ten występuje na czubku głowy oraz przy linii włosów. Łysienie typu męskiego zwykle dotyka panów po 50 r.ż., ale może pojawić się również u młodszych mężczyzn, a także u kobiet, w szczególności w okresie menopauzy.
Łysienie męskie – przyczyny
Najważniejszą przyczyną łysienia męskiego są czynniki genetyczne. Źródło wypadania włosów leży bowiem w nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteronu (DHT) lub nadmiernej produkcji tego hormonu. Niekiedy jednak sytuację pogorszyć mogą czynniki środowiskowe, w tym nadmierny stres, choroby autoimmunologiczne, niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze dieta oraz stosowanie niektórych leków, a także grzybica skóry głowy.
Łysienie męskie – objawy
Łysienie męskie zwykle występuje na czubku głowy oraz przy linii czoła, tworząc tzw. zakola. Najczęściej dotyka mężczyzn po 50 r.ż., choć zdarzają się przypadki przerzedzenia owłosienia już u 20-latków. Czasem problem łysienia męskiego występuje również u kobiet, najczęściej w okresie menopauzy, a niekiedy nawet wcześniej, często łącząc się np. z zespołem policystycznych jajników. Łysienie androgenowe rzadko obejmuje całą głowę, włosy po bokach i z jej tyłu zwykle pozostają nienaruszone.
Łysienie męskie – leczenie
W przypadku łysienia androgenowego leczenie często polegać może na stosowaniu zaleconych przez specjalistę preparatów do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Jeśli jest ono wynikiem zaburzeń hormonalnych, najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny, niezbędna będzie zatem pomoc endokrynologa. Łysieniu męskiemu można też próbować zapobiegać przez prowadzenie zdrowego trybu życia. Nawet, jeśli nie uchroni to całkowicie przed wypadaniem włosów, może opóźnić rozpoczęcie tego procesu. W niektórych przypadkach pomocne w leczeniu łysienia męskiego będą również zabiegi medycyny estetycznej, np. mezoterapia, karboksyterapia, leczenie światłem LED, a w trudnych przypadkach także przeszczep włosów.
Polecane zabiegi w leczeniu łysienia męskiego:
SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED