Łysienie okresowe
Łysienie okresowe to nadmierne wypadanie włosów, występujące jedynie przez pewien okres. Dotyka niemal każdego, nawet kilka razy w ciągu życia. Zazwyczaj nie prowadzi do znacznej utraty włosów, jednak zdarzają się przypadki szczególnie nasilone.
Łysienie okresowe – przyczyny
Przyczyny łysienia okresowego najczęściej mają związek z osłabieniem organizmu. U jego źródeł mogą leżeć m.in.: nieodpowiednia dieta, problemy w przyswajaniu niektórych składników odżywczych, w tym żelaza, poważna infekcja organizmu, intensywne odchudzanie, zażywanie antybiotyków, przewlekły stres.
Okresowe wypadanie włosów może mieć też źródło w wystawianiu ich na niekorzystne czynniki zewnętrzne, jak intensywne słońce lub przyjmowanie niektórych leków, w tym retinoidów. Czasem winna jest nadmierna stylizacja. Często spotyka się również problem łysienia okresowego na skutek zmian hormonalnych po porodzie. Wypadanie włosów po ciąży wiąże się z zatrzymaniem naturalnego przejścia włosa w fazę telogenu w II i III trymestrze. Po porodzie proces wraca do normy, stąd problemy z łysieniem okresowym.
Łysienie okresowe – objawy
O łysieniu okresowym mówimy, gdy proces utraty włosów trwa przez określony czas. Najczęściej nie prowadzi do znacznej utraty owłosienia i dotyczy tylko skóry głowy. Zdarzają się jednak przypadki silnego przerzedzenia fryzury.
Łysienie okresowe – leczenie
W leczeniu łysienia okresowego niezwykle ważne jest ustalenie przyczyny. Jeśli wynika ono z osłabienia, należy wyeliminować jego źródło i uzupełnić ewentualne niedobory lub zmienić nawyki. Gdy łysienie okresowe związane jest z wypadaniem włosów po porodzie, problem mija samoistnie.
Polecane zabiegi w leczeniu łysienia okresowego:
SmartGraft – przeszczep włosów
Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Terapia światłem LED