Skip to main content

Łysienie pospolite

Łysienie pospolite jest stanem chorobowym skóry głowy, który objawia się nadmiernym wypadaniem włosów, w zależności od wieku chorego. Łysienie pospolite jest schorzeniem charakterystycznym dla mężczyzn, a jego początki mają miejsce zazwyczaj w okolicy 40. roku życia.

Łysienie pospolite – przyczyny

Za bezpośrednią przyczynę łysienia pospolitego uznaje się wiek osób dotkniętych tym schorzeniem. W większości przypadków z łysieniem pospolitym zmagają się mężczyźni około 40. roku życia, jednak nie jest to regułą – wzmożone wypadanie włosów u mężczyzn może rozpocząć się zarówno w późniejszym wieku, jak i jeszcze w młodości. Bardzo duży wpływ na przebieg łysienia pospolitego u mężczyzn mają czynniki genetyczne.

Łysienie pospolite – objawy

Przy łysieniu pospolitym włosy wypadają w naturalny sposób, jednak w ich miejscu nie pojawia się już nowe owłosienie. Mieszki włosowe przestają produkować nowe włosy, ponieważ dochodzi do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tego procesu. Mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu, a zdrowe do tej pory włosy przechodzą z fazy anagenowej w telogenową, w efekcie czego włosy zaczynają wypadać i już nie odrastają. Owłosienie przerzedza się na całej powierzchni głowy, a w okolicy czoła i skroni bardzo często tworzą się charakterystyczne zakola.

Łysienie pospolite – leczenie

Łysienie pospolite nie wymaga podejmowania specjalistycznego leczenia – uznawane jest za proces naturalny, uzależniony od wieku i predyspozycji genetycznych chorego. Jednocześnie nie ma wskazanych środków farmakologicznych, które byłyby w stanie całkowicie zahamować ten proces. Łysienie pospolite może prowadzić do całkowitej utraty włosów, dlatego specjaliści najczęściej radzą pacjentom wykonanie zabiegu przeszczepu (transplantacji) włosów.  

Polecane zabiegi w leczeniu łysienia pospolitego:

Mezoterapia igłowa
Przeszczep włosów Smart Graft
Dr Cyj
Karboksyterapia
Terapia światłem LED

0