Łysienie rozlane
Łysienie rozlane jest rodzajem schorzenia skóry głowy, które objawia się nadmierną utratą włosów. Dotyka ono przede wszystkim kobiety, ze względu na większą skłonność do zmian hormonalnych w organizmie, i jest trudne do zdiagnozowania ze względu na dużą ilość możliwych przyczyn prowadzących do tej choroby. Dolegliwość nie ma charakteru punktowego i nie prowadzi do powstania blizn. Łysieniu rozlanemu może jednak towarzyszyć zniekształcenie paznokci.
Łysienie rozlane – przyczyny
Łysienie u kobiet w typie rozlanym może mieć wiele różnych potencjalnych przyczyn. Zazwyczaj jednak jest to objaw towarzyszący innym chorobom lub zmianom w organizmie. Łysienie rozlane może pojawić m. in. w wyniku nadczynności lub niedoczynności tarczycy, niedoborów niektórych składników pokarmowych np. żelaza, tocznia czy syfilisu. Przyczyną łysienia rozlanego może być także długotrwały stres, nieodpowiednia dieta, stosowanie niektórych leków czy też różnorodne obciążenia organizmu np. poród, ciąża, przewlekłe choroby.
Łysienie rozlane – objawy
Łysienie rozlane objawia się widoczną utratą włosów na szerokiej powierzchni skóry głowy, co odróżnia je od łysienia typu męskiego. Stan chorobowy przejawiający się jako nadmierne wypadanie włosów nie pozostawia śladów po powstałych ubytkach np. blizn czy placków, tak jak przy pozostałych rodzajach łysienia. Przy łysieniu rozlanym mamy do czynienia po prostu z wyraźnym przerzedzaniem się włosów na całej powierzchni głowy. W tym przypadku proces wypadania włosów u kobiet nie prowadzi jednak do całkowitego wyłysienia.
Łysienie rozlane – leczenie
Przy leczeniu łysienia rozlanego bardzo ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki i trafne wskazanie przyczyn tego problemu. Wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za łysienie rozlane jest kluczowym elementem prowadzonego leczenia. Bardzo pomocne może okazać się także wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, jak również zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które pozwolą szybciej pobudzić włosy do ponownego wzrostu np. mezoterapia igłowa, terapia światłem LED, karboksyterapia.