Skip to main content

Łysienie rozległe

Łysienie rozległe niekiedy utożsamia się z łysieniem typu męskiego, tzw. androgenowym. Jednak jest to pojęcie nieco szersze, obejmuje bowiem wiele rodzajów wypadania włosów o różnej etiologii, nie tylko hormonalnej. Ich cechą wspólną są rozległe zmiany na skórze głowy, mające charakter całkowitej lub częściowej utraty włosów. Najczęściej pod nazwą łysienia rozległego kryją się typy łysienia niebliznowaciejącego.

Łysienie rozległe – przyczyny

Przyczyn łysienia rozległego może być wiele. Jeżeli pod pojęciem tym rozumiemy łysienie androgenowe, winowajcą będą męskie hormony, a więc ich nadmiar lub nadwrażliwość organizmu na ich działanie. W innych wypadkach do źródeł nadmiernego wypadania włosów najczęściej zaliczyć można niedobory składników odżywczych w organizmie, przewlekły stres, niewłaściwą pielęgnację i nadmierną stylizację włosów, a także inne niż przy łysieniu typu męskiego zmiany hormonalne, np. związane z nieodpowiednim funkcjonowaniem tarczycy. Do szczególnych rodzajów łysienia rozległego należy łysienie poporodowe oraz polekowe. W przypadku tego drugiego zmiany mogą być bardzo nasilone (np. na skutek działania chemioterapii) lub mniej widoczne (np. podczas przyjmowania retinoidów).

Łysienie rozległe – objawy

Łysienie rozległe często skupia się na obszarze skroni oraz na linii czoła, co dotyczy w szczególności typu androgenowego. Jednak pojęcie to obejmuje też sytuacje długotrwałej utraty włosów na całym obszarze owłosionej skóry głowy. Może mieć bardzo intensywny przebieg i prowadzić do powstania bezwłosych miejsc, ale też jedynie, mniej lub bardziej, przerzedzać fryzurę. Jako że najczęściej do typów łysienia rozległego zalicza się rodzaje niebliznowaciejące, po wyeliminowaniu przyczyny problemu włosy często odrastają.

Łysienie rozległe – leczenie

Sposób leczenia łysienia rozległego zależeć będzie od przyczyny problemu w konkretnym przypadku. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przeczekanie, np. przy zażywaniu leków cytostatycznych. Jeżeli źródło choroby nie jest możliwe do ustalenia lub wyeliminowania, czasami pomocne mogą okazać się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia, leczenie światłem LED, a w trudnych przypadkach także przeszczep włosów.

Polecane zabiegi leczenia łysienia rozległego:

Mezoterapia igłowa
Przeszczep włosów Smart Graft
Dr Cyj
Karboksyterapia
Terapia światłem LED

0