Skip to main content

Miniflebektomia

Miniflebektomia, inaczej szydełkowanie żył to nowoczesny zabieg, mający na celu usuwanie żylaków kończyn dolnych. Metoda ta polega na usunięciu chorobowo zmienionych, niewydolnych naczyń żylnych, za pomocą specjalnych szydeł chirurgicznych. Tego rodzaju technika leczenia żylaków przeprowadzona jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezpieczna, może być wykonywana również u osób starszych. Zaletą miniflebektomii jest mała inwazyjność, bezbolesność, a także brak powstawania blizn po wykonaniu zabiegu.

Miniflebektomia – wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania miniflebektomii są duże i przewlekłe żylaki kończyn dolnych. To skuteczna terapia także dla tych, którzy poddawani byli wcześniej skleroterapii żylaków, zwłaszcza, jeśli dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Szydełkowanie żył może być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku, także u osób starszych.

Miniflebektomia – rodzaje leczenia żylaków

Obecnie istnieje kilka metod leczenia żylaków. Wśród nich znajduje się m.in. przyjmowanie odpowiednich leków, które zmniejszają nasilenie objawów, a także opóźniają rozwój choroby. Pozytywnie wzmacniają one żyły i uszczelniają ich ściany, poprawiają krążenie w naczyniach krwionośnych oraz działają przeciwzapalnie. Oprócz leczenia farmakologicznego, powszechnie stosowana jest skleroterapia żylaków, która polega na wstrzykiwaniu do zmian żylnych specjalnego preparatu, powodującego ich stan zapalny i w efekcie stopniowe zanikanie żylaków. Terapią wspomagającą jest także kompresjoterapia, czyli ucisk stopniowany, za pomocą specjalnych, elastycznych pończoch, rajstop lub opaski. Usuwanie żylaków może też przebiegać w postaci operacji chirurgicznej, wymaga jednak hospitalizacji i pozostawia drobne blizny. Natomiast miniflebektomia pozwala na błyskawiczny powrót do aktywności życiowych, już następnego dnia po zabiegu. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju szydełkowania żył jest również brak występowania widocznych blizn po leczeniu oraz wysoki komfort terapii, dzięki krótkiej procedurze, trwającej zaledwie 20-40 minut, jak też zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Miniflebektomia – przebieg zabiegu

Zabieg miniflebektomii polega na wykonaniu kilkumilimetrowych, niewielkich nacięć, za pomocą igły lub noża chirurgicznego. Następnie lekarz poprzez zastosowanie szydełka chirurgicznego odsuwa otaczające tkanki oraz usuwa żylaki. W celu zasklepienia mikronacięć specjalista najczęściej nakleja plaster steri-strip, a jeśli to jest konieczne, zakłada szwy. Po zabiegu lekarz zakłada opaskę uciskową, które trzeba nosić przez 2-4 tygodnie po usuwania żylaków.

Miniflebektomia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonywania miniflebektomii są stany zapalne skóry w obszarze leczenia, a także zakrzepica w obrębie żył powierzchownych. Ponadto, na 2-3 dni przed kuracją należy usunąć włosy z powierzchni skóry i trzeba pamiętać, że w dniu leczenia nie można wykonywać depilacji, ani żadnych zabiegów, które wiążą się z ryzykiem podrażnienia skóry.

Polecany zabieg, związany z miniflebektomią

VascuLife

 

0