Skip to main content

Opuchlizna limfatyczna

Opuchlizna limfatyczna, inaczej nazywana obrzękiem limfatycznym, a w stadium zaawansowanym słoniowacizną, to obrzęk tkanek wywołany niefizjologicznym zastojem limfy. Zwykle choroba ma charakter wtórny – wrodzona opuchlizna limfatyczna zdarza się bardzo rzadko.

Opuchlizna limfatyczna – przyczyny

W przypadku obrzęku limfatycznego, przyczyny zazwyczaj są wtórne, a więc nabyte. Do najczęstszych należą:kontuzje (różnego typu urazy, jak np. zwichnięcia), pasożyty (najbardziej narażone na kontakt z nimi są osoby podróżujące, np. do Chin lub Indii), choroby tkanki łącznej, stan zapalny naczyń chłonnych, przewlekłe zapalenia żył,terapia nowotworu złośliwego, stany pooperacyjne – różnego typu powikłania.W rzadkich przypadkach może dojść także do obrzęku limfatycznego wrodzonego, np. w wyniku małej liczby naczyń włosowatych na obszarze, na którym występuje obrzęk lub też na skutek aplazji (brak naczyń włosowatych) czy hipoplazji (wady budowy naczyń włosowatych).

Opuchlizna limfatyczna – objawy

W początkach obrzęku limfatycznego objawy najczęściej obejmują stopy – przede wszystkim ich wierzchnią część oraz kostki. Zwykle opuchlizna nasila się w określonych momentach, np. przy wysokiej temperaturze czy po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Po pewnym czasie obrzęk limfatyczny nóg przestaje czasowo zanikać czy nawet się zmniejszać, a często zaczyna obejmować większy obszar. Skóra twardnieje, staje się coraz grubsza i bardziej podatna na infekcje. Może dojść również do przerostu brodawek na stopach oraz osłabienia paznokci – stają się one kruche i łamliwe. Obrzękowi towarzyszy też uczucie ciężkości i nasilający się ból. W kolejnych etapach noga puchnie na całej długości – zanikają różnice pomiędzy obwodami w różnych częściach goleni, a pacjent ma poważne problemy z poruszaniem. Czasem opuchlizna limfatyczna obejmuje też ręce (np. po mastektomii), a w szczególnych przypadkach również twarz (głównie pod oczami) i inne części ciała.

Opuchlizna limfatyczna – leczenie

Przy obrzęku limfatycznym leczenie zwykle obejmuje farmakoterapię, stosowanie opatrunków uciskowych, specjalne masaże, jak drenaż limfatyczny lub endermologia, oraz rehabilitację. W celu zniwelowania nieprzyjemnych odczuć, często zaleca się też stosowanie specjalnych kosmetyków. W trudniejszych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny bądź, bezpieczniejszy od niego, przeszczep naczyń limfatycznych. W niektórych przypadkach dobre efekty dają stosowane pomocniczo zabiegi poprawiające jędrność i napięcie skóry, np. z użyciem radiofrekwencji.

Polecane zabiegi w leczeniu obrzęku limfatycznego:

Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial
Drenaż limfatyczny
Endermolift
Endermologia LPG Alliance
Vela Shape III – modelowanie ciała

0