Skip to main content

Pryszcz łonowy

Pryszcz łonowy – przyczyny powstawania

Pojawienie się pryszcza łonowego najczęściej jest związane z zapaleniem mieszków włosowych. Dochodzi do niego podczas nieprawidłowej depilacji skóry. Mieszki włosowe w trakcie golenia są uszkadzane oraz zostaje naruszony płaszcz lipidowy skóry, który ją ochrania. Po zdarciu płaszcza drobnoustroje przedostają się do mieszków włosowych, które zapoczątkowują stan zapalny, by się bronić. Do powstania pryszczy łonowych może przyczynić się także przebywanie w zanieczyszczonej wodzie, np. na basenie. Za powstawanie pryszczy łonowych odpowiedzialne są także bakterie:

dermatofity powodujące grzybicę

drożdżaki

wirusy, np. opryszczka

pasożyty

trądzik

Pryszcz łonowy – objawy

Zapalenie mieszków włosowych to przede wszystkim pryszcze łonowe. Oprócz nich dochodzi do zaczerwienienia skóry oraz do powstania wykwitów wypełnionych płynem surowiczym bądź ropą. Wykwity często tworzą grudki, które są poprzebijane włosami. Mogą powodować ból oraz swędzenie. Nie należy wyciskać pryszczy, ponieważ może dojść do rozprowadzenia bakterii po innych obszarach ciała oraz do pogorszenia stanu zapalnego na wzgórku łonowych.

Pryszcz łonowy – leczenie

Podczas leczenia pryszczy łonowych oraz innych objawów zapalenia mieszków włosowych, należy wstrzymać się z depilacją skóry. Lekarz zwykle zaleca leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu antybiotyków. Może przepisać także maści łagodzące ból i świąd. Po zniknięciu pryszczy łonowych należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry – zwykle stosuje się maści z mocznikiem. Należy także pamiętać o dezynfekcji maszynek do golenia.

Polecane zabiegi:

Motus

Thunder

Motus

0